Jan Paweł II

100 lat temu urodził się Karol Wojtyła

Przyszły papież Jan Paweł II i święty na świat przyszedł 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

Jan Paweł II

Lolek, bo tak na niego wołali w latach dziecięcych, był pilnym uczniem, chętnie też pomagał w nauce kolegom ze szkolnej ławki.

Jego dzieciństwo i lata młodzieńcze nie były łatwe. Gdy miał 9 lat, zmarła ukochana przez niego mama. Trzy lata później odszedł starszy brat Karola – Edmund. Niewiele dłużej cieszył się miłością ojca, który zmarł w 1941 r. w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. Następnie studiował w Rzymie. Dwa lata później został wikarym w parafii w Niegowici. Obecnie drewniany kościół z Niegowici, w którym młody ksiądz pełnił posługę kapłańską, znajduje się w Mętkowie (powiat chrzanowski). Został przeniesiony w latach 1972-1974.

Karol Wojtyła został biskupem pomocniczym w 1958 r, arcybiskupem Krakowa 6 lat później. W gronie kardynałów znalazł się w 1967 r.

16 października 1979 r. został wybrany papieżem. Przyjął imię Jana Pawła II.

13 maja 1981 r. niewiele brakowało by zginął. Na placu św. Piotra w Rzymie strzelał do niego turecki zamachowiec Ali Agca.

W pontyfikacie bardzo bogatym w pielgrzymki Papieża Polaka do krajów na całym świecie, szczególne miejsce zajmują wizyty w Polsce. Pierwsza z ośmiu z nich była w 1979 r. W jej trakcie m.in. odprawił mszę świętą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau. Wtedy, podczas homilii, padły słynne słowa: „Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież”.

Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Beatyfikowany 1 maja 2011. Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym 27 kwietnia 2014 r.

Na początku maja 2020 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziców Karola Wojtyły – Karola Wojtyły i jego żony Emilii z Kaczorowskich.

W domu rodzinnym w Wadowicach znajduje się obecnie nowoczesne, multimedialne muzeum poświęcone rodzinie Wojtyłów i życiu oraz dziełu Papieża Polaka.

Wybrane fragmenty z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas mszy św. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 7 czerwca 1979 r.

Sprawdź swoją wiedzę o Janie Pawle II

Weź udział w przygotowanym przez nas quizie:

© 2018-2020 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.