Majowe świętowanie

Na zdjęciu znajduje się Pałac Niemcewiczów
Facebook
Twitter
LinkedIn

Przed nami wielka majówka i trzy święta pod rząd: Święto Pracy, Dzień Flagi i najważniejsze – Święto Narodowe Trzeciego Maja.

1 Maja ma piękną historię, bo sięgającą końca XIX wieku. Wówczas robotnicy w Chicago w Stanach Zjednoczonych protestowali i żądali wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy ma upamiętniać ich odwagę i zdecydowanie. W Polsce 1 Maja odbierany jest różnie. Głównie za sprawą do dziś bardzo dobrze pamiętanych, a obowiązkowych i rytualnych pochodów pierwszomajowych w czasach PRL-u. Wraz z upływem czasu to święto państwowe powoli traci swoje ideologiczne znaczenie. Zaczyna bardziej być kojarzone z rozpoczęciem długiego weekendu i odpoczynkiem.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja od 2004 roku. To dzień dumy z biało-czerwonych barw narodowych i tożsamości narodowej.

Natomiast 3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. ustawy zasadniczej – pierwszej w Europie i drugiej na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Wśród autorów i redaktorów treści Konstytucji 3 Maja najczęściej wymienia się Hugo Kołłątaja, zapomina natomiast o wybitnym Polaku i patriocie Julianie Ursynie Niemcewiczu.

Niemcewicz urodził się w majątku Skoki koło Brześcia (obecnie Białoruś). Był m.in. politykiem, powieściopisarzem, dramaturgiem. Napisał np. pierwszą polską komedię polityczną „Powrót posła”. Był także adiutantem i sekretarzem Tadeusza Kościuszki. Uczestniczył czynnie w insurekcji kościuszkowskiej. Pod koniec XVIII w. wraz z Kościuszką popłynął do Stanów Zjednoczonych. Tam ożenił się i przyjął obywatelstwo amerykańskie.

Po powrocie w 1807 r. na stałe do kraju prowadził aktywną działalność polityczną i literacką. Zmarł w 1841 roku w Paryżu.

W pałacu w Skokach obecnie znajduje się muzeum poświęcone rodzinie Niemcewiczów.