Obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

80 Rocznica Zbrodni Katyńskiej - grafika do aktualności
Facebook
Twitter
LinkedIn

80 lat temu sowieccy zbrodniarze zamordowali w Charkowie, Katyniu, Smoleńsku i Twerze prawie 22 tysiące polskich jeńców. Od kilkunastu lat 13 kwietnia w szczególny sposób wspominamy zabitych przez NKWD.

W 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych przez reżim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje.

Na Ziemi Oświęcimskiej jest wiele miejsc, w których zostały upamiętnione ofiary zbrodni katyńskiej. Jednym z bardziej znanych jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu. Tam 20 lat temu odsłonięto tablicę z nazwiskami zabitych 11 Polaków – jeńców wojennych. W 2017 r., obok, zawisła druga tablica z kolejnymi czterema nazwiskami polskich jeńców zastrzelonych przez Sowietów.

Na tablicach pamiątkowych umieszczonych na ścianie kościoła św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, wśród wielu nazwisk mieszkańców Kęt i Nowej Wsi – ofiar obu wojen światowych – także znajdują się nazwiska pomordowanych w Katyniu.

Inną z form upamiętnienia polskich ofiar są Dęby Pamięci posadzone przy wielu szkołach w powiecie oświęcimskim. Na przykład przy „dwójce” w Oświęcimiu znajduje się drzewo poświęcone pamięci Józefa Szarka, urodzonego w 1896 roku w Smolicach. Jako policjant przed wojną pełnił służbę w Warszawie. Trafił do obozu w Ostaszkowie i został zamordowany przez NKWD. Przy innych placówkach w ten sam sposób upamiętniono por. Mariana Drosta, asp. policji Adama Poniatowskiego i ppor. policji Michała Pachołka.

Z kolei przy szkole w Gorzowie od 10 lat rośnie dąb poświęcony pamięci oświęcimianina, chorążego Edwarda Honkisza, który zginął w Katyniu.

W tym roku 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej wypada w czasie pandemii. W związku z tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy powstało wirtualne upamiętnienie tej narodowej tragedii.

Wirtualna ekspozycja znajduje się na specjalnie w tym celu przygotowanej stronie internetowej pod adresem: www.80rocznicakatynia.pl[/vc_column_text][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” lightbox=”true” image=”1405″][/thb_image][vc_empty_space][thb_image caption=”true” retina=”retina_size” full_width=”true” alignment=”aligncenter” lightbox=”true” box_shadow=”small-shadow” image=”1407″]Pamiątkowe tablice znajdują się wewnątrz kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu.[/thb_image][vc_column_text css=”.vc_custom_1586505713785{padding-top: 5% !important;}”]Kazimiera Iłłakowiczówna „Kolęda katyńska”

Kiedyś może wielki muzyk wstanie,
nieme rzędy weźmie na klawisze,
wielki pieśniarz polski krwią i łzami
balladę straszliwą napisze.
Kiedyś piasek ten pod sosenkami
– przyjdą ludzie, Bożą, wolną ciszą
wziąć na chusty … Dzieci dzwoneczkami,
światłem, kwieciem, srebrem zakołyszą.
Procesjami piasek będą nieśli
do Pekinu, Moskwy i Madrytu.
I powstaną nowe całkiem pieśni,
całe w oczach i skrzydłach u szczytu
I powstaną niesłyszane wieści,
dziwne serca, ciała pełne blasku…
I Prawdę znowu ucieleśni Duch
Żywym Słowem – z katyńskiego piasku.