Rozpoczęła się modernizacja budynku – przyszłej siedziby Muzeum Pamięci

Zdjęcie: Prace modernizacyjne przy nowej siedzibie Muzeum Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ogrodzenie i kontenery przy budynku tzw. Lagerhausu to widomy znak, że nastąpił kolejny ważny moment w historii instytucji, która szczególnie ma upamiętniać mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej niosących pomoc więźniom niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Roboty budowlane obejmują remont, przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku magazynowego tzw. Lagerhausu na Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wokół budynku robotnicy rozstawili ogrodzenie. W pobliżu obiektu stanęły kontenery. Pracownicy firmy rozpoczęli demontaż tymczasowych zabezpieczeń obiektu, który przez wiele lat nie był użytkowany. We wtorek z daleka było słuchać stukot młotków, którymi odbijali deski zasłaniające okna.

Dla naszego muzeum to ważny moment, zakończył się  bowiem etap wielomiesięcznych, wytężonych i jednocześnie koniecznych prac projektowych budynku. Ich zwieńczeniem było uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie przeprowadzenie przetargu na wykonanie robót budowlanych. Od dziś to co do tej pory było tylko aranżacją projektową, będzie  fizycznie realizowane i naocznie widoczne. Należy pamiętać, iż  jednocześnie wciąż trwają  prace projektowe nad wystawą stałą muzeum, której realizacja będzie możliwa po zakończeniu prac budowlanych – powiedziała dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.

Za adaptację budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu na potrzeby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odpowiada oświęcimska firma Arco System sp. z o.o. Obiekt znajduje się przy ulicy św. Maksymiliana Kolbego 2A. To ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz. Planowane rozpoczęcie działalności Muzeum Pamięci w nowym miejscu to początek 2022 roku.

Przypomnijmy, że przedmiotem działania Muzeum Pamięci jest przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość. Istotnym elementem narracji jest ukazanie tragicznej, po wybuchu II wojny światowej, sytuacji miejscowej ludności, której przyszło żyć w sąsiedztwie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Kluczowym zagadnieniem jest pomoc więźniom udzielana przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego, w kontekście realizowanego w obozie planu zagłady.[/vc_column_text][vc_empty_space][thb_image_slider lightbox=”thb_gallery” thb_pagination=”” thb_navigation=”” autoplay=”1″ images=”1434,1436,1438,1440,1442,1444″][vc_column_text]Rozpoczęła się przebudowa budynku przy ul. św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu, w którym znajdzie się siedziba Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej