Dostępność

Pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej uważają, iż każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze. Podejmują różnego rodzaju działania, by muzeum było gotowe do przyjęcia każdej osoby, która zechce je odwiedzić.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest samorządową instytucją kultury. Naszym organizatorem jest Województwo Małopolskie, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęliśmy działalność w czerwcu 2018 roku. Do 31 lipca 2023 r. naszym organizatorem był Powiat Oświęcimski a organem współprowadzącym także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu widoczny budynek Muzeum z lotu ptaka od strony wejścia głównego. Dookoła budynku widoczne tereny zielone: drzewa, trawniki. Na horyzoncie widoczne pasmo górskie Beskidu Śląskiego.
Budynek Muzeum z lotu ptaka od strony wejścia głównego

Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz.  Wystawa stała ma charakter multimedialny. Głównie tworzą ją relacje świadków historii z czasów II wojny światowej.

Fotografia przedstawia fragment przestrzeni wystawy znajdującej się w muzeum. Widoczne są szare ściany labiryntu, na których wiszą monitory z relacjami świadków historii. Przed monitorami ustawione są czerwone, kwadratowe pufy dla zwiedzających.
Fragment przestrzeni wystawy znajdującej się w muzeum

Oprócz wystawy stałej w naszym muzeum można zobaczyć  wystawy czasowe. Dodatkowo muzeum oferuje ciekawe zajęcia warsztatowe dla osób o szczególnych potrzebach.

Na zdjęciu widoczny fragment wystawy czasowej "Dzieci z Indersdorf 1944-1948 - świadkowie i ofiary III Rzeszy" prezentowanej na zewnątrz budynku. Widoczne są cztery ekspozytory z wydrukami zdjęć oraz tekstami.
Fragment wystawy czasowej "Dzieci z Indersdorf 1944-1948 - świadkowie i ofiary III Rzeszy" prezentowanej na zewnątrz budynku
Na zdjęciu widoczny fragment wystawy czasowej "Twarze pomocy - mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w służbie człowieczeństwu" prezentowanej na zewnątrz budynku. Widoczne są ekspozytory z wydrukami zdjęć mieszkańców ziemi oświęcimskiej oraz ich biogramami.
Fragment wystawy czasowej "Twarze pomocy - mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w służbie człowieczeństwu" prezentowanej na zewnątrz budynku
Zdjęcie przedstawia dłoń trzymającą pędzel nabierającą farby z palety znajdującej się na stoliku. Obok kubek z pędzlami. Zdjęcie wykonane w trakcie warsztatu pt.:"Anioł stróż z brzeszczańskiej apteki".
Warsztat pt.:"Anioł stróż z brzeszczańskiej apteki"

Nasze muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku oraz słuchu. Dostępne są audioprzewodniki  z audiodeskrypcją, Polskim Językiem Migowym oraz pętle indukcyjne.

Fotografia przedstawia przeszkloną windę znajdującą się w budynku muzeum. Z lewej strony widoczne betonowe schody prowadzące na I piętro. Kolorystyka przestrzeni utrzymana w odcieniach szarości. Na podłodze, przed wejściem do windy oraz z prawej strony widoczne pola uwagi dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Winda znajdująca się w budynku muzeum
Zdjęcie przedstawia audioprzewodnik, na którego wyświetlaczu widoczna jest wybrana ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją.
Audioprzewodnik
Zdjęcie przedstawia audioprzewodnik, na którego wyświetlaczu widoczna jest wybrana ścieżka zwiedzania w Polskim Języku Migowym.
Zdjęcie przedstawia audioprzewodnik, na którego wyświetlaczu widoczna jest wybrana ścieżka zwiedzania w Polskim Języku Migowym.

Na naszej stronie internetowej w zakładce ZWIEDZANIE znajdują się informacje z godzinami otwarcia i cenami biletów.

Koordynator dostępności

W sprawach rezerwacji zwiedzania prosimy kontaktować się z biurem:
biuro@muzeumpamieci.pl, tel. 33 447 40 84

Rezerwacja telefoniczna działa od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30.

Bilety można również zakupić samodzielnie on-line: https://rezerwacje.muzeumpamieci.pl/#/