Logotypy do projektu finansowanego przez Unię Europejską - Krajowy Plan Odbudowy
Muzeum realizuje przedsięwzięcie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. >>Dowiedz się więcej

Dostępność

Pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej uważają, iż każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze. Podejmują różnego rodzaju działania, by muzeum było gotowe do przyjęcia każdej osoby, która zechce je odwiedzić.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest samorządową instytucją kultury. Naszym organizatorem jest Województwo Małopolskie, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęliśmy działalność w czerwcu 2018 roku. Do 31 lipca 2023 r. naszym organizatorem był Powiat Oświęcimski a organem współprowadzącym także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu widoczny budynek Muzeum z lotu ptaka od strony wejścia głównego. Dookoła budynku widoczne tereny zielone: drzewa, trawniki. Na horyzoncie widoczne pasmo górskie Beskidu Śląskiego.
Budynek Muzeum z lotu ptaka od strony wejścia głównego

Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz.  Wystawa stała ma charakter multimedialny. Głównie tworzą ją relacje świadków historii z czasów II wojny światowej.

Fotografia przedstawia fragment przestrzeni wystawy znajdującej się w muzeum. Widoczne są szare ściany labiryntu, na których wiszą monitory z relacjami świadków historii. Przed monitorami ustawione są czerwone, kwadratowe pufy dla zwiedzających.
Fragment przestrzeni wystawy znajdującej się w muzeum

Oprócz wystawy stałej w naszym muzeum można zobaczyć  wystawy czasowe. Dodatkowo muzeum oferuje ciekawe zajęcia warsztatowe dla osób o szczególnych potrzebach.

Na zdjęciu widoczny fragment wystawy czasowej "Dzieci z Indersdorf 1944-1948 - świadkowie i ofiary III Rzeszy" prezentowanej na zewnątrz budynku. Widoczne są cztery ekspozytory z wydrukami zdjęć oraz tekstami.
Fragment wystawy czasowej "Dzieci z Indersdorf 1944-1948 - świadkowie i ofiary III Rzeszy" prezentowanej na zewnątrz budynku
Na zdjęciu widoczny fragment wystawy czasowej "Twarze pomocy - mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w służbie człowieczeństwu" prezentowanej na zewnątrz budynku. Widoczne są ekspozytory z wydrukami zdjęć mieszkańców ziemi oświęcimskiej oraz ich biogramami.
Fragment wystawy czasowej "Twarze pomocy - mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w służbie człowieczeństwu" prezentowanej na zewnątrz budynku
Zdjęcie przedstawia dłoń trzymającą pędzel nabierającą farby z palety znajdującej się na stoliku. Obok kubek z pędzlami. Zdjęcie wykonane w trakcie warsztatu pt.:"Anioł stróż z brzeszczańskiej apteki".
Warsztat pt.:"Anioł stróż z brzeszczańskiej apteki"

Nasze muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku oraz słuchu. Dostępne są audioprzewodniki  z audiodeskrypcją, Polskim Językiem Migowym oraz pętle indukcyjne.

Fotografia przedstawia przeszkloną windę znajdującą się w budynku muzeum. Z lewej strony widoczne betonowe schody prowadzące na I piętro. Kolorystyka przestrzeni utrzymana w odcieniach szarości. Na podłodze, przed wejściem do windy oraz z prawej strony widoczne pola uwagi dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Winda znajdująca się w budynku muzeum
Zdjęcie przedstawia audioprzewodnik, na którego wyświetlaczu widoczna jest wybrana ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją.
Audioprzewodnik
Zdjęcie przedstawia audioprzewodnik, na którego wyświetlaczu widoczna jest wybrana ścieżka zwiedzania w Polskim Języku Migowym.
Zdjęcie przedstawia audioprzewodnik, na którego wyświetlaczu widoczna jest wybrana ścieżka zwiedzania w Polskim Języku Migowym.

Na naszej stronie internetowej w zakładce ZWIEDZANIE znajdują się informacje z godzinami otwarcia i cenami biletów.

Koordynator dostępności

W sprawach rezerwacji zwiedzania prosimy kontaktować się z biurem:
biuro@muzeumpamieci.pl, tel. 33 447 40 84

Rezerwacja telefoniczna działa od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30.

Bilety można również zakupić samodzielnie on-line: https://rezerwacje.muzeumpamieci.pl/#/

Najważniejsze informacje, które pomogą przygotować się do wizyty w muzeum znajdują się w przedprzewodniku. Treść przedprzewodnika zapisana jest tekstem łatwym do czytania i rozumienia.

Przedprzewodnik przygotowany w formacie .pdf można znaleźć i pobrać, klikając w poniższy przycisk
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Muzeum oferuje zwiedzanie z audioprzewodnikiem, który zawiera ścieżkę zwiedzania z audiodeskrypcją. W budynku wytyczone są specjalne ścieżki dla osób niewidomych lub niedowidzących tzw. pola uwagi ułatwiające poruszanie się w przestrzeni wystawy. Na wystawie stałej znajduje się eksponat, który można dotknąć. Jest to replika figurki Matki Bożej zza drutów. Oryginał został wykonany przez Bolesława Kupca, więźnia KL Auschwitz.Na ekspozycję można wchodzić z psem asystującym.
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU

INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHU

Na parkingu przed budynkiem wydzielone są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku naszego Muzeum można dostać się, korzystając z podjazdu. Wewnątrz znajdują się szerokie przejścia oraz winda. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze. Wyposażona jest w system przywoławczy.
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU

INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ SŁUCHU

Muzeum oferuje zwiedzanie z audioprzewodnikiem, który zawiera ścieżkę zwiedzania w Polskim Języku Migowym. Na chwile obecną nie ma pracownika posługującego się Polskim Językiem Migowym. Muzeum posiada także udogodnienia dla osób słabosłyszących. W kasie dostępna jest nieodpłatna pętla indukcyjna z słuchawkami. Potrzebę skorzystania ze słuchawek prosimy zgłaszać w kasie Muzeum przed rozpoczęciem zwiedzania. Osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą także skorzystać z audioprzewodników.

Wszystkie osoby z niepełnosprawnościami serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej oraz wzięcia udziału w wydarzeniach odbywających się w Muzeum. Poniżej znajduje się link do strony, na której zamieszczone są informacje na temat warsztatów oraz lekcji muzealnych odbywających się w Muzeum:
https://edukacja.muzeumpamieci.pl/warsztaty-muzealne/

Więcej informacji oraz zapisy na zajęcia przyjmowane są pod numerem telefonu: 33 447 40 84 wew. 43 lub pod adresem email: edukacja@muzeumpamieci.pl

Istnieje możliwość otrzymywania bieżących informacji na temat wydarzeń odbywających się w Muzeum.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem: 33 447 40 84 wew. 43 lub pod adresem email: edukacja@muzeumpamieci.pl

Jak można dotrzeć do Muzeum?

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znajduje się w trzykondygnacyjnym budynku znajdującym się w Oświęcimiu, przy ul. Maksymiliana Kolbego 2a.
  1. W rejonie Muzeum znajdują się przystanki autobusowe przy ul. Kolbego w odległości ok. 250m od wejścia głównego do budynku oraz przy ul. Leszczyńskiej w odległości ok. 250m od wejścia głównego do budynku.
  2. Do Muzeum można dojechać komunikacją miejską liniami 1, 16, 18, 19, 24, 25, 26, 27, 28 wysiadając na przystanku „Uczelnia PWSZ”. Autobusy komunikacji miejskiej kursują m.in. z przystanku „Dworzec PKP” znajdującego się ok 2,5 km od Muzeum.
  3. Aktualny rozkład jazdy komunikacji miejskiej można znaleźć pod adresem: http://rozkladjazdy.mzk.oswiecim.pl
  4. Do Muzeum prowadzi miejski chodnik z kostki brukowej. W okolicy znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół budynku wyłożony jest kostką brukową oraz betonową drogą dojazdową. Do głównego wejścia prowadzi podjazd z poręczami.
  5. Wejście/wjazd na teren Muzeum odbywa się poprzez bramy zlokalizowane przy ulicy Kolbego oraz przy ulicy Leszczyńskiej.
  6. Parkingi dla osób z niepełnosprawnościami umiejscowione są od zachodniej i południowej strony budynku, oznaczone zostały znakami pionowymi oraz poziomymi.
  7. Wejście do budynku, w którym mieści się Muzeum odbywa się poprzez wejście główne od strony północnej. Do głównego wejścia prowadzą schody z obustronnymi barierkami oraz podjazd z barierkami dla osób z niepełnosprawnościami. Drzwi szklane otwierane na zewnątrz budynku, bez oznaczeń kontrastowych. Teren przed budynkiem jest przystosowany dla osób poruszających się m.in. na wózkach inwalidzkich.
  8. Po wejściu do budynku głównym wejściem, po lewej stronie holu znajduje się stanowisko ochrony oraz kasa z różnymi poziomami blatów, przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.