Znaczenie 14 czerwca 1940 roku dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej
14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli do Oświęcimia pierwszy transport 728 polskich więźniów z Tarnowa. Datę tę przyjmuje się jako datę uruchomienia niemieckiego KL Auschwitz.
Niedługo później niemieccy okupanci wypędzili Polaków z ich domów. Byli to mieszkańcy Brzezinki, Harmęż, Pław, Boru, Rajska, Klucznikowic, Babic, Broszkowic oraz dzielnicy Oświęcimia – Zasole. Powstał niemiecki obóz zagłady Auschwitz oraz jego zaplecze gospodarcze i przemysłowe.
Kilkuletnie funkcjonowanie obozu zaciążyło w sposób szczególny nie tylko na życiu ludzi mieszkających w sąsiedztwie KL Auschwitz, ale także na mieście, mającym przecież piękną, wielowiekową kartę historii.
Śmiało można powiedzieć, że ludzi niosących pomoc więźniom były tysiące. Znajdowali się wokół wszystkich ponad 40 podobozów tworzących kompleks KL Auschwitz i wokół tras "Marszu Śmierci”. (...) Żywili więźniów, leczyli, organizowali i podtrzymywali nielegalną korespondencję z domem, a wszystko to odbywało się pod bokiem SS-manów i obozowego Gestapo. Wielu przypłaciło ten akt miłosierdzia życiem własnym, a niekiedy całej rodziny
August Kowalczyk „Refren kolczastego drutu. Trylogia prawdziwa”
Losy więźniów i działalność obozowych oprawców zostały dość dobrze udokumentowane – tak w przestrzeni naukowej jak i medialnej. Natomiast ogromna pomoc niesiona więźniom, często z narażeniem życia i życia najbliższych, przez mieszkańców okolicznych miejscowości oraz trudy ich codziennej egzystencji podczas niemieckiej okupacji i w cieniu kolczastego drutu, nie znalazły do tej pory odpowiedniego upamiętnienia. Dość wspomnieć, że dopiero 22 kwietnia 2001 roku, w 60. rocznicę wydarzeń, przed Bramą Śmierci byłego KL Auschwitz II-Birkenau zostały odsłonięte dwie tablice (z napisami w j. polskim i angielskim) poświęcone wysiedlonym Polakom.
Poniedziałek: nieczynne
Godziny zwiedzania muzeum w okresie od 1 maja do 30 września od wtorku do niedzieli w godz. 10.00- 18.00
Od 1 października do 30 kwietnia od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 do 16.00
Od poniedziałku do piątku:
7:30 – 15:30
© 2018-2023 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Made with by Magme Agency