Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.
Muzeum powstało w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz. Obecnie kończą się prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku do potrzeb MPMZO oraz prace projektowe dotyczące ekspozycji stałej.
Trzeba podkreślić, że Muzeum Pamięci sukcesywnie realizuje założone cele dzięki mieszkańcom ziemi oświęcimskiej. Takie działania spotykają się z otwartością i zainteresowaniem, to mieszkańcy bowiem tworzą historię tego miejsca, przekazując muzeum pamiątki po swoich przodkach i dzieląc się wspomnieniami o nich. Gromadzone nagrania i relacje pisemne stanowią niezwykle ważną bazę merytoryczną zarówno dla tworzącej się wystawy stałej, jak również prowadzenia przez muzeum późniejszych prac badawczych i przygotowywania opracowań naukowych.
Inicjatywa ma na celu upamiętnienie bohaterskich mieszkańców tej Ziemi, którzy nieśli pomoc więźniom i ofiarom KL Auschwitz-Birkenau. Chcemy opowiedzieć o ich życiu, cierpieniu oraz pokazać, że Ziemia Oświęcimska to nie tylko miejsce znaczone bolesną historią, ale również jest to Ziemia, na której mamy piękną historię i tradycję."
Zbigniew Starzec, były starosta oświęcimskie oraz wicewojewoda Małopolski.
Od poniedziałku do piątku:
7:30 – 15:30
© 2018-2023 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Made with by Magme Agency