Nasza historia

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Województwo Małopolskie, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęło działalność w czerwcu 2018 roku. Do 31 lipca 2023 r. organizatorem był Powiat Oświęcimski a organem współprowadzącym także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Idea naszej działalności

Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Pracownicy pozujący do zdjęcia

Lagerhaus

Muzeum powstało w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz. Obecnie kończą się prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku do potrzeb MPMZO oraz prace projektowe dotyczące ekspozycji stałej.

Głównym celem muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym.

Trzeba podkreślić, że Muzeum Pamięci sukcesywnie realizuje założone cele dzięki mieszkańcom ziemi oświęcimskiej. Takie działania spotykają się z otwartością i zainteresowaniem, to mieszkańcy bowiem tworzą historię tego miejsca, przekazując muzeum pamiątki po swoich przodkach i dzieląc się wspomnieniami o nich. Gromadzone nagrania i relacje pisemne stanowią niezwykle ważną bazę merytoryczną zarówno dla tworzącej się wystawy stałej, jak również prowadzenia przez muzeum późniejszych prac badawczych i przygotowywania opracowań naukowych.

Rodzina siedząca przy stole i pozująca do zdjęcia

Inicjatywa ma na celu upamiętnienie bohaterskich mieszkańców tej Ziemi, którzy nieśli pomoc więźniom i ofiarom KL Auschwitz-Birkenau. Chcemy opowiedzieć o ich życiu, cierpieniu oraz pokazać, że Ziemia Oświęcimska to nie tylko miejsce znaczone bolesną historią, ale również jest to Ziemia, na której mamy piękną historię i tradycję."

Kobieta trzymająca kota w rękach
Zdjęcie rodziny w plenerze
Przechadzające się po mieście kobiety