Taki tytuł nosi najnowsza wystawa przygotowana przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i powiat Dachau. Zostanie ona otwarta 2 października o godz. 11.
Na ekspozycję poświęconą losom dzieci robotnic przymusowych składają się 24 wielkoformatowe tablice z tekstami i, w większości, archiwalnymi fotografiami.
– Nieustannie Polacy musieli zmagać się z fizycznym wyzyskiem, niedostatecznym wyżywieniem, brakiem dostatecznej opieki medycznej i tęsknotą za rodziną i ojczyzną. Szczególnie ciężko było matkom i dzieciom. Początkowo ciężarne Polki odsyłano do domu, ale od 1943 r. władze Rzeszy ze względów rasowo-ideologicznych zaprzestały tej praktyki. Dążąc do zachowania ich siły roboczej, zmuszały Polki do aborcji lub umieszczały ich potomstwo w specjalnych ośrodkach, gdzie dzieci robotnic przymusowych umierały masowo z powodu głodu, zimna i chorób. O zbrodni tej traktuje niniejsza wystawa – czytamy we wprowadzeniu.
Kuratorzy wystawy: Anna Andlauer, dr Bernadetta Czech-Sailer, Dorota Mleczko.
Konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Woniak.
Współtwórcy: zespół pracowników Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Wystawa czasowa „Dzieci z Indersdorf 1944-1948 – świadkowie i ofiary III Rzeszy“ od 2 października będzie się znajdować się przy wejściu głównym do budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Można ją oglądać do końca czerwca 2024 r. w godzinach otwarcia instytucji.