Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko prezentuje francuskojęzycznym dziennikarzom cenne obiekty ze zbiorów MPMZO

Dziennikarze z Francji i Kanady zadawali mnóstwo pytań

Troje przedstawicieli zagranicznych mediów odwiedziło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Pytali m.in. o cele działania placówki i planowaną ekspozycję. Obejrzeli też z bliska remontowany budynek tzw. Lagerhausu, w którym znajdzie się wystawa stała.

Do tymczasowej siedziby muzeum przy ul. Wyspiańskiego w Oświęcimiu przyjechali Helene Bienvenu (francuski dziennik „Le Figaro”), Sarah Bakaloglou (francuskie radio RFI) i Patrice Senécal, kanadyjski dziennikarz mieszkający w Warszawie, piszący o Polsce dla francuskojęzycznych gazet.  Przygotowują reportaż o polityce pamięci w Polsce dotyczącej Holocaustu.

To jest temat na tyle istotny, nie tylko tutaj lokalnie, że warto też, żeby osoby z zagranicy otrzymywały  te informacje. To nie był pojedynczy, przypadkowy czyn, tylko zorganizowana formuła pomagania więźniom. Często goście odwiedzający były obóz, zarówno z Polski jak i z zagranicy, zastanawiają  się i pytają o to, jak okoliczni mieszkańcy odnosili się do tego, co się działo w obozie. To jest też dla nas niezwykle istotne, żeby poprzez wystawę i prowadzoną działalność udzielić odpowiedzi na to pytanie – mówiła dyrektor Dorota Mleczko.

Po spotkaniu odbyła się wizja lokalna postępów prac przy modernizacji budynku tzw. Lagerhausu przy ul. Kolbego w Oświęcimiu.

© 2018-2021 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.