Dziennikarze z Francji i Kanady zadawali mnóstwo pytań

Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko prezentuje francuskojęzycznym dziennikarzom cenne obiekty ze zbiorów MPMZO

Troje przedstawicieli zagranicznych mediów odwiedziło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Pytali m.in. o cele działania placówki i planowaną ekspozycję. Obejrzeli też z bliska remontowany budynek tzw. Lagerhausu, w którym znajdzie się wystawa stała.

Do tymczasowej siedziby muzeum przy ul. Wyspiańskiego w Oświęcimiu przyjechali Helene Bienvenu (francuski dziennik „Le Figaro”), Sarah Bakaloglou (francuskie radio RFI) i Patrice Senécal, kanadyjski dziennikarz mieszkający w Warszawie, piszący o Polsce dla francuskojęzycznych gazet.  Przygotowują reportaż o polityce pamięci w Polsce dotyczącej Holocaustu.

To jest temat na tyle istotny, nie tylko tutaj lokalnie, że warto też, żeby osoby z zagranicy otrzymywały  te informacje. To nie był pojedynczy, przypadkowy czyn, tylko zorganizowana formuła pomagania więźniom. Często goście odwiedzający były obóz, zarówno z Polski jak i z zagranicy, zastanawiają  się i pytają o to, jak okoliczni mieszkańcy odnosili się do tego, co się działo w obozie. To jest też dla nas niezwykle istotne, żeby poprzez wystawę i prowadzoną działalność udzielić odpowiedzi na to pytanie – mówiła dyrektor Dorota Mleczko.

Po spotkaniu odbyła się wizja lokalna postępów prac przy modernizacji budynku tzw. Lagerhausu przy ul. Kolbego w Oświęcimiu.