Mapping przyciągnął tłumy

Noc Muzeów w Muzeum Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

Na pierwszą w historii Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Noc Muzeów  przyszły setki ludzi. Największą atrakcją był mapping – multimedialny pokaz na fasadzie budynku. Każda z czterech projekcji kończyła się oklaskami. 

Pracownicy muzeum czekali na zwiedzających od godz. 18. Uczestników Nocy Muzeum, którzy chcieli obejrzeć pierwszy seans mappingu o godz. 21 przywitali:  dyrektor MPMZO Dorota Mleczko i wicestarosta Paweł Kobielusz. Była również członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska. Chwilę później na frontowej ścianie o powierzchni około 400 mkw. pojawiły się dynamiczne animacje wzbogacone muzyką i narracją lektora. Poprowadził on widzów przez historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem pomocy udzielanej przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz.

Po trwającym osiem minut pokazie zabrzmiały oklaski. Chwilę później zgromadzeni przeszli do wnętrza budynku na nocne zwiedzanie ekspozycji stałej. Tłoczno zrobiło się na parterze przy ekranie sferycznym i piętro wyżej przy ekranie parowym, na którym są wyświetlane stare fotografie, a przez który przechodzi się do sali z fotoplastykonami. Grupy zwiedzających zatrzymywały się także na dłużej przy kolejnych stanowiskach z relacjami świadków na drugim i trzecim poziome wystawy. Część osób zdecydowała się wypożyczyć audioprzewodniki. Ogromne zainteresowanie wzbudzały eksponowane oryginalne dokumenty, zdjęcia i przedmioty – np. pamiątki po farmaceutce Marii Bobrzeckiej czy po cichociemnym, majorze Piotrze Szewczyku. Wiele osób żegnając się mówiło: „Było super. Muszę tu wrócić, żeby wszystko spokojnie obejrzeć”. 

Ostatni zwiedzający wyszedł z muzeum już w niedzielę, przeszedł bowiem w sobotę o 23.52, na osiem minut przed planowanym zamknięciem. Specjalnie dla niego pracownicy wydłużyli czas pracy multimediów. 

***

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 (w poniedziałek zamknięte). 

Do końca czerwca ekspozycję stałą można zwiedzać bezpłatnie. Nie trzeba też płacić za wypożyczenie audioprzewodnika.

Dla zmotoryzowanych muzeum zapewnia bezpłatny parking w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Rowerzyści mogą przypiąć jednoślady do przygotowanych dla nich stojaków.

Warto zarezerwować wcześniej termin wizyty. Można to zrobić na stronie internetowej:
https://bilety.muzeumpamieci.pl/