Jak to z Malcem było

Spotkanie w Malcu
Facebook
Twitter
LinkedIn

Przedmioty codziennego użytku, stare obrazy, zdjęcia i dokumenty złożyły się na ekspozycję w Domu Strażaka w Malcu. Przygotowała ją Młodzieżowa Drużyna przy Ochotniczej Straży Pożarnej.

„Skromni, wielcy bohaterowie – spotkania przy Dzwonnicy, a jak to z Malcem było…” – tak została nazwana wystawa zorganizowana na parterze i piętrze budynku przy ul. Świętojańskiej. Autorki – Ewa Jonkisz i Aleksandra Jonkisz poświęciły mnóstwo czasu na zebranie wszystkich eksponatów w jednym miejscu. Wiele z nich pochodziło z ich prywatnych zbiorów. W trakcie zwiedzania można było obejrzeć np. żelazka na duszę, stare garnki, zabytkowe elementy wyposażenia domów.

– To jest kołyska, w której kołysana była moja mama, a później byłam ja – śmiała się Ewa Jonkisz pokazując jeden z eksponatów podczas oprowadzania po ekspozycji. Specjalne miejsce zajęła historia średniowiecznej, nieistniejącej dziś budowli obronnej w Malcu.    

W otwarciu ekspozycji w Domu Strażaka wzięli udział m.in.: członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, edukatorki muzealne z MPMZO – Joanna Cebulska i Anita Bury oraz wiceburmistrz Kęt Rafał Ficoń.

Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem liczby i atrakcyjności zgromadzonych zbiorów. Nic więc dziwnego, że od razu powstał pomysł, by na bazie tych eksponatów utworzyć Izbę Pamięci.

Wystawa została przygotowana jako trzecia w ramach realizacji projektu historycznego „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.” Pierwszą zaprezentowały nauczycielki z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. Drugą zorganizowały panie z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej.

Projekt historyczny skierowany do nauczycieli, pracowników instytucji kultury, świetlic, bibliotek oraz lokalnych stowarzyszeń zajmujących tematyką historyczną w powiecie oświęcimskim realizuje Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z Powiatem Oświęcimskim i Gminą Oświęcim. Celem jest stworzenie cyklu wystaw prezentujących losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej.

Podsumowanie projektu nastąpi w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu w czerwcu br. Ekspozycje powstałe w ramach projektu MPMZO będzie sukcesywnie udostępniać w formie wystaw czasowych na terenie muzeum.