Obchody 83. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

Uroczystości Pierwszego Transportu Więźniów do KL Auschwitz.

14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli do KL Auschwitz  w pierwszym transporcie 728 Polaków –  więźniów politycznych z Tarnowa. Na pamiątkę tego wydarzenia 14 czerwca Sejm RP ustanowił Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W środowych obchodach 83. rocznicy pierwszego transportu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej reprezentowała dyrektor Dorota Mleczko wraz z Aleksandrą Bibrzycką. Po mszy św. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy tablicy na budynku b. Monopolu, gdzie 14 czerwca 1940 r. trafili więźniowie z Tarnowa (obecnie siedziba Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego). Później przy Ścianie Śmierci w byłym KL Auschwitz uczestnicy obchodów oddali hołd pomordowanym.

W uroczystościach wzięli udział byli więźniowie i świadkowie historii oraz przedstawiciele organów państwowych, stowarzyszeń i innych organizacji. Wśród nich m.in. byli Zofia Romaszewska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę i wicepremier minister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Delegacjom powiatu przewodniczył starosta Andrzej Skrzypiński, w imieniu urzędu marszałkowskiego kwiaty składał Jakub Przewoźnik. W obchodach uczestniczył również Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej było współorganizatorem wydarzenia.

Po głównych obchodach rocznicowych, odbyło się uroczyste otwarcie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które powstało w sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz I przy ul. Więźniów Oświęcimia w Oświęcimiu.

Byli więźniowie KL Auschwitz przy budynku b. Monopolu (obecnie uczelni) w Oświęcimiu.
Byli więźniowie KL Auschwitz składają kwiaty pod tablicą na budynku b. Monopolu (obecnie uczelni) w Oświęcimiu
Delegacja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko (z lewej) i Aleksandra Bibrzycka.
Byli więźniowie KL Auschwitz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Przemawia dyrektor PMAB Piotr Cywiński.
Przemawia wicepremier Piotr Gliński.
Uczestnicy upamiętnienia w byłym KL Auschwitz.
Kwiaty przy Ścianie Śmierci składają byli więźniowie KL Auschwitz
Kwiaty przy Ścianie Śmierci składają byli więźniowie KL Auschwitz.
Upamiętnienie przy Ścianie Śmierci. Od lewej: Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, doradca prezydenta RP Zofia Romaszewska, wicepremier Piotr Gliński, dyrektor PMAB Piotr Cywiński.
Upamiętnienie przy Ścianie Śmierci. Delegacja MPMZO – Aleksandra Bibrzycka i dyrektor Dorota Mleczko.
Uroczyste otwarcie Centrum Obsługi Odwiedzających PMAB w Oświęcimiu.