Przy Drzewie Pamięci goście muzeum opowiadali, jak pomagają innym

Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Partner wydarzeń:

Niemal cztery godziny spędzili w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej podopieczni Fundacji im. Brata Alberta Warsztat Terapii Zajęciowej w Oświęcimiu. W tym czasie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, zwiedzili wystawę stałą oraz spacerowali po Ścieżce Superbohaterów.

By dojechać na zajęcia skorzystali z komunikacji miejskiej. Obok muzeum znajdują się przystanki MZK o nazwie Uczelnia PWSZ, na których zatrzymują się autobusy linii: 1, 16, 18, 19, 24, 25, 26, 27, 28 i 29.

Podczas edukacyjnego spotkania pn. „Tropami zabytków ziemi oświęcimskiej”, w którym uczestnicy WTZ wzięli udział po raz pierwszy, dowiedzieli się, jakie są rodzaje zabytków i co należy robić, aby je chronić. Poznali też zabytkowe obiekty na ziemi oświęcimskiej, a następnie wykonali plakaty zachęcające turystów do odwiedzenia wybranych miejsc. Zajęciom towarzyszyła prezentacja multimedialna z komentarzem prowadzących warsztaty edukatorek muzealnych: Joanny Cebulskiej, Anity Bury i Martyny Paluchiewicz-Łabaj.

Wcześniej edukatorki oprowadziły muzealnych gości po wystawie stałej. W trakcie zwiedzania  opowiedziały m.in. historie: o Czarnej Helenie, która straszyła górników wracających z szychty do domu, o kryjówce dla uciekinierów z KL Auschwitz w piwnicy domu Dusików, o fabrykantach – Bacie i Haberfeldach, a przy hologramie 3D rzeźby Matki Bożej zza drutów o niezwykłych losach tego dzieła powstałego w obozie Auschwitz. 

Wiele radości sprawił gościom spacer po Ścieżce Superbohaterów znajdującej się przy budynku muzeum. Przy Drzewie Pamięci chętnie nagrywali swoje opowieści o tym, jak pomagają innym. 

Podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy, czy stowarzyszeń to odwiedzający bardzo wymagający, ale jednocześnie niesłychanie uważni i wdzięczni. Ja i moje koleżanki z działu edukacji lubimy się z nimi spotykać i wspólnie pracować. Z pewnością  pomaga nam fakt, że budynek muzeum jest przyjazny dla osób ze szczególnymi potrzebami – powiedziała jedna z edukatorek Anita Bury

Więcej informacji o aktualnej ofercie warsztatów i lekcji muzealnych w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej: edukacja.muzeumpamieci.pl

Organizację warsztatów wspiera Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA

Zwiedzanie wystawy stałej.
Zwiedzanie wystawy stałej.
Zwiedzanie wystawy stałej.
Zwiedzanie wystawy stałej.
Warsztaty poświęcone zabytkom.
Warsztaty poświęcone zabytkom.
Uczestnicy warsztatów z dumą prezentują swoje prace.
Na Ścieżce Superbohaterów.
Na Ścieżce Superbohaterów.
Facebook
Twitter
LinkedIn