Wakacje z „Kurierką”

Pokaz filmu Kurierka
Facebook
Twitter
LinkedIn

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 9 lipca na wakacyjny pokaz filmu „Kurierka”. Wstęp wolny.

To niezwykła historia Władysławy Krystyny Rzepeckiej z d. Harat, podporucznik Armii Krajowej ps. „Wanda”. W 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz. Później wykorzystał je Jan Karski

Trwający niespełna godzinę film w reżyserii Marka Luzara został zrealizowany w konwencji opowieści głównej bohaterki w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi.  Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej współfinansowało tę produkcję.

Tralier Kurierki w serwisie YouTube

W stycznia 2023 r. MPMZO przy współpracy z Fabryką Emalia Oskara Schindlera, oddziałem Muzeum Krakowa zorganizowało pokaz „Kurierki” w Fabryce Schindlera. Gośćmi specjalnymi byli reżyser Marek Luzar i kompozytorka muzyki Katarzyna Luzar-Błaż.

Po projekcji reżyser opowiadał m.in. o tym, jak się dowiedział o historii Władysławy i jaki był przebieg spotkań, do których dochodziło na przestrzeni dwóch lat.

Nasze rozmowy były o tyle trudne dla mnie, że byłem tam jako i dziennikarz, którym nie jestem, operator kamery, którym też nie jestem, dźwiękowiec, którym też nie jestem, operator światła, którym też nie jestem. Tak, że bardzo szybko musiałem opanować różnorodne sposoby działania – wspominał. Odpowiadał również później na pytania publiczności.

Marek Luzar w Fabryce Schindlera.

Projekcja „Kurierki” rozpocznie się w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu 9 lipca (niedziela) o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane obejrzeniem filmu proszone są o wcześniejsze (do 7 lipca) zgłoszenie udziału za pośrednictwem e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl lub telefonicznie: 33 447 40 84.

Dla grup powyżej 15 osób istnieje możliwość wyświetlenia filmu w innych, ustalonych wcześniej terminach.