Pierwszy, historyczny spacer za nami

Space po Oświęcimiu
Facebook
Twitter
LinkedIn

Za nami pierwszy, historyczny spacer zorganizowany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w ramach cyklu „Spotkanie z historią”. Ważną częścią  było zwiedzanie Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG sp. z o.o.

Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie. Pula dostępnych wejściówek (25) została wyczerpana w ciągu niecałych dwóch dni.

Trasa wiodła śladami mieszkańców Oświęcimia i mieszkańców sąsiednich miejscowości wysiedlonych w czasie niemieckiej okupacji. Spacer rozpoczął się przy kamienicy Ślebarskich znajdującej się w północnej części oświęcimskiego Rynku. Był to pierwszy przystanek. Kolejne dwa to środek Rynku i podwórze Zakładu Salezjańskiego. W trakcie spaceru można było zobaczyć fotografie z czasów niemieckiej okupacji oraz posłuchać relacji wysiedlonych  mieszkańców Oświęcimia, Brzezinki i Boru.

Później zamówionym autobusem uczestnicy przejechali do OMAG-u, gdzie prezes Łukasz Dziędziel oprowadził ich po starej i nowej części zakładu. To właśnie jedna z hal zakładu służyła podczas  okupacji Niemcom jako miejsce koncentracji wysiedlanych mieszkańców przed wywozem koleją. Również w OMAG-u, w komandzie Praga, pracowali więźniowie KL Auschwitz.

Spacer zakończył się przekazaniem miłośnikom historii zakładowych gadżetów przez prezesa Łukasza Dziędziela. Od Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wszyscy dostali w prezencie album „Spacer po Oświęcimiu” ze zdjęciami pochodzącymi z kolekcji Tadeusza Firczyka.

Fot. Dariusz Czerwik

Space po Oświęcimiu
Przystanek na środku oświęcimskiego Rynku
Na terenie Zakładu Salezjańskiego Niemcy gromadzili wyposażenie domów i mieszkań wysiedlonych mieszkańców
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spaceru na tle jednej z najstarszych hal w OMAG-u