Cztery prelekcje i poruszające relacje świadków historii znalazły się w programie konferencji popularnonaukowej pt. „Robotnicy przymusowi – zapomniane ofiary III Rzeszy”. Wydarzenie było transmitowane na żywo, a jego zapis jest dostępny w internecie.
Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko witając uczestników powiedziała, że konferencja jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.
– Kto skłonił nas do zajęcia się tym trudnym tematem? To byli nasi świadkowie historii. Bardzo często w ich wypowiedziach pojawiał się wątek prac przymusowych członków ich rodzin na rzecz III Rzeszy. Kiedy przygotowywaliśmy się do konferencji, okazało się, że jest to temat, pomimo swej wagi, mało zbadany i opisany historycznie – mówiła Dorota Mleczko.
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, która objęła wydarzenie honorowym patronatem zaznaczyła, że konferencja jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem muzeum i województwa po zmianie organizatora dla tej instytucji kultury.
– Myślę, że aktywność historyczna i edukacyjna, którą prowadzi muzeum jest bardzo szeroko i dobrze odbierana – powiedziała Iwona Gibas.
W programie znalazły się następujące wystąpienia:
Dr Mariusz Solarz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Przymusowa praca na terenie III Rzeszy podczas II wojny światowej. Wprowadzenie.
Dr hab. Grzegorz Bębnik, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
Ofiary Intelligenzaktion na ziemiach wcielonych do prowincji śląskiej w systemie obozowym i pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy. Wstępne podsumowanie.
Dr Piotr Setkiewicz, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej i inni robotnicy przymusowi w IG Farben.
Dr Katarzyna Woniak, Centrum Studiów Polonoznawczych na Uniwersytecie w Halle (prelekcja zdalna)
Między upokorzeniem a nadzieją. Emocje polskich robotników przymusowych.
Duże wrażenie na uczestnikach zrobił film z relacjami świadków historii – robotników przymusowych przygotowany na podstawie relacji ze zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Organizację konferencji wspierał Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA.
Zapis konferencji można obejrzeć w internecie.