Uczniowie poznali siłę człowieczeństwa

Projekt Pamiętamy
Facebook
Twitter
LinkedIn

Edukatorki z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przeprowadziły w Szkole Podstawowej w Przecieszynie ostatni warsztat w ramach projektu „Pamiętamy”.

Przypomnijmy, że podstawowym celem projektu (realizacja rozpoczęła się w 2020 r.) jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Uwzględnia on także upamiętnienie  bohaterów z ziemi oświęcimskiej, dlatego przed Świętem Zmarłych pracownicy muzeum zapalają znicze na cmentarzach i w miejscach pamięci. 

W ubiegłym roku w części edukacyjnej projektu zostały zorganizowane spacery historyczne po cmentarzach w Oświęcimiu, Osieku, Zatorze i Kętach. W tym roku edukatorki muzealne Anita Bury i Joanna Cebulska przeprowadziły trzy warsztaty poświęcone ludziom, którzy mieli bardzo duży wkład w pomoc więźniom Auschwitz.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu poznali historie Janiny Kajtoch (Związek Walki Zbrojnej/Armia Krajowa ps. „Skała”) i Heleny Stupki (ZWZ/AK ps. „Jadźka”). Później na cmentarzu parafialnym zapalili znicze na grobach bohaterek.

Warsztat w Szkole Podstawowej w Porębie Wielkiej był poświęcony tragicznej historii rodziny Kuligów. W 1941 roku Wawrzyniec i Franciszka Kuligowie oraz siostra Wawrzyńca – Stefania Magierowa pomogli uciekinierowi z obozu Auschwitz Janowi Nowaczkowi. Ten po ujęciu przez Niemców kilka miesięcy później, zadenuncjował ludzi, którzy mu pomogli. W efekcie Wawrzyniec Kulig i jego siostra zginęli w KL Auschwitz. Po zakończeniu historycznego spotkania uczestnicy zapalili znicz przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Poręby Wielkiej, gdzie na tablicy widnieje imię i nazwisko Wawrzyńca Kuliga. 

Trzeci i ostatni warsztat edukatorki z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej poprowadziły w Szkole Podstawowej w Przecieszynie. Jego bohaterką była Helena Płotnicka (Bataliony Chłopskie, ZWZ/AK ps. „Hela”, „Wilga”). Za pomoc więźniom zapłaciła życiem. Zginęła w KL Auschwitz w 1944 r.  Uczniowie uczcili jej pamięć zapalając znicz pod tablicą Domu Ludowego w Przecieszynie, który nosi imię Heleny Płotnickiej.

– We wszystkich szkołach największe wrażenie na uczniach robiły wideorelacje świadków historii. W trakcie ich odtwarzania panowała zupełna cisza, a na twarzach młodych ludzi było widać duże zainteresowanie – podsumowują Anita Bury i Joanna Cebulska. 

Jednocześnie zapraszają nauczycieli do zapoznania się z bogatą i zróżnicowaną ofertą warsztatów edukacyjnych oferowaną przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej:

https://edukacja.muzeumpamieci.pl/dla-nauczycieli/

Kontakt:

Tel. 33 447 40 84

E-mail: edukacja@muzeumpamieci.pl