Wkrótce promocja historycznej książki w Brzeszczach

Promocja książki w Brzeszczach

30 listopada o godz. 18 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Piastowskiej 41 w Brzeszczach rozpocznie się spotkanie poświęcone publikacji pt. „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze”. Uwaga – uczestnicy dostaną książkę w prezencie.

Historia powstania tej pracy zbiorowej pod redakcją dr. Jacka Lachendro ma… ponad 20 lat. Zbieranie materiałów rozpoczęło się pod koniec lat 90. XX wieku. Z różnych względów działania zostały zawieszone. Chyba nikt wówczas nie przypuszczał, że na tak długo. W 2021 r. prace nad zaplanowanym dwie dekady wcześniej wydawnictwem wznowiło Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”. Z sukcesem. Liczącą 200 stron książkę w 2021 roku wydało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Znalazły się w niej fotografie i opisy ponad 50 tytułowych pomników, miejsc pamięci i tablic pamiątkowych.

„Poszczególne teksty ułożono w taki sposób, aby w miarę chronologicznie prezentować wydarzenia lub osoby, które opisywane obiekty upamiętniają. W ten sposób, poprzez prezentację pomników, grobów i tablic można przedstawić fragmenty historii poszczególnych miejscowości wchodzących obecnie w skład Gminy Brzeszcze, a także zapoznać czytelników z dokonaniami ich mieszkańców w różnych dziedzinach. Obiekty te upamiętają bowiem wybitne osoby z Brzeszcz oraz sąsiednich miejscowości, jak również działania podejmowane przez nie w celu budowy oraz utrzymywania kościołów i kaplic, utworzenia i prowadzenia szkół oraz innych instytucji, a także ich udział w walkach o odzyskanie, a później obronę niepodległości Polski” – napisał we wstępie dr Jacek Lachendro. Podczas spotkania w remizie w środę (30 listopada) wygłosi wykład poświęcony wybranym obiektom.

Na promocję książki „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” zapraszają: Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Stowarzyszenie na rzecz Gmin Brzeszcze „Brzost”, Gmina Brzeszcze, Samorząd Osiedlowy nr 3 w Brzeszczach. Partnerem wydarzenia jest OSP w Brzeszczach.