Ponad 120 osób wzięło udział w promocji wydawnictwa pt. „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” zorganizowanej w remizie OSP w Brzeszczach.
Spotkanie zostało zorganizowane w dniu meczu piłkarskiego na mistrzostwach świata między Polską i Argentyną. Nie wpłynęło to jednak na frekwencję. Po raz kolejny trzeba było dostawiać krzesła dla miłośników historii, którzy licznie przybyli do sali przy ulicy Piastowskiej.
Zebranych powitała Teresa Jankowska. W środowy wieczór wystąpiła w kilku rolach: jako przedstawicielka Stowarzyszenia na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”, autorka tekstów z promowanej książki oraz członkini zarządu powiatu oświęcimskiego i przyjaciółka Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
– Witam w imieniu Stowarzyszenia „Brzost”, które marzyło o tym, by ta publikacja się ukazała. Skąd marzenie? W roku 1998 pan dr Jacek Lachendro z uczniami w szkole podstawowej nr 3 utworzył koło historyczne. Wówczas rozpoczęli opracowywanie historii pomników, tablic i miejsc pamięci w naszej gminie. Po niedługim czasie pan dr Jacek Lachendro zmienił miejsce pracy. Obecnie pracuje w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ale to, że złożył tym młodym ludziom zobowiązanie, że ich praca znajdzie się w publikacji ciągle w Jacku żyła – przypomniała historię powstawania zbiorowego dzieła. Dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia, dr. Jacka Lachendro (książka jest przygotowana pod jego redakcją) i wielu innych osób po ponad 20 latach i uzupełnieniu treści „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” ukazały się w druku.
Istotną rolę, jako wydawca, odegrało w tym procesie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
– Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w swoich celach, działaniach ma właśnie pamięć. Tablice i pomniki to jedna z najbardziej trwałych form upamiętnienia, która wskazuje na losy, na mieszkańców, na wydarzenia. Trudno sobie wyobrazić, aby nasza instytucja, której przesłaniem jest zachowywanie dziedzictwa tego terenu nie uczestniczyła w tak ważnym wydarzeniu jak wydanie tej publikacji – podkreśliła dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.
W programie spotkania był przewidziany obszerny wykład dr. Jacka Lachendro poświęcony wybranym pozycjom z promowanego wydawnictwa. Jednak ze względu na problemy z gardłem naukowiec ograniczył się do poruszenia dwóch kwestii: treści na tablicy na byłym budynku szkoły w Borze/Budach, w którym znajdowała się karna kompania więźniarek KL Auschwitz i grobów więźniów KL Auschwitz na cmentarzu w Brzeszczach.
Po rozdaniu uczestnikom obiecanych książek, przy stolikach, gdzie dedykacje wpisywali dr Jacek Lachendro i Teresa Jankowska ustawiła się długa kolejka chętnych.
Organizatorami promocji książki „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” byli: Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”, Gmina Brzeszcze, Samorząd Osiedlowy nr 3 w Brzeszczach. Partner wydarzenia – OSP w Brzeszczach.









