Wszyscy uczestnicy dostali książkę w prezencie

Promocja Książki w Brzeszczach

Ponad 120 osób wzięło udział w promocji wydawnictwa pt. „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” zorganizowanej w remizie OSP w Brzeszczach.

Spotkanie zostało zorganizowane w dniu meczu piłkarskiego na mistrzostwach świata między Polską i Argentyną. Nie wpłynęło to jednak na frekwencję. Po raz kolejny trzeba było dostawiać krzesła dla miłośników historii, którzy licznie przybyli do sali przy ulicy Piastowskiej.

Zebranych powitała Teresa Jankowska. W środowy wieczór wystąpiła w kilku rolach: jako  przedstawicielka Stowarzyszenia na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”,  autorka tekstów z promowanej książki oraz członkini zarządu powiatu oświęcimskiego i przyjaciółka Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Witam w imieniu Stowarzyszenia „Brzost”, które marzyło o tym, by ta publikacja się ukazała. Skąd marzenie? W roku 1998 pan dr Jacek Lachendro z uczniami w szkole podstawowej nr 3 utworzył koło historyczne. Wówczas rozpoczęli opracowywanie historii pomników, tablic i miejsc pamięci w naszej gminie. Po niedługim czasie pan dr Jacek Lachendro zmienił miejsce pracy. Obecnie pracuje w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ale to, że złożył tym młodym ludziom zobowiązanie, że ich praca znajdzie się w publikacji ciągle w Jacku żyła – przypomniała historię powstawania zbiorowego dzieła. Dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia, dr. Jacka Lachendro (książka jest przygotowana pod jego redakcją) i wielu innych osób po ponad 20 latach i uzupełnieniu treści „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” ukazały się w druku.

Istotną rolę, jako wydawca, odegrało w tym procesie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w swoich celach, działaniach ma właśnie pamięć. Tablice i pomniki to jedna z najbardziej trwałych form upamiętnienia, która wskazuje na losy, na mieszkańców, na wydarzenia. Trudno sobie wyobrazić, aby nasza instytucja, której przesłaniem jest zachowywanie dziedzictwa tego terenu nie uczestniczyła w tak ważnym wydarzeniu jak wydanie tej publikacji – podkreśliła dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.

W programie spotkania był przewidziany obszerny wykład dr. Jacka Lachendro poświęcony wybranym pozycjom z promowanego wydawnictwa. Jednak ze względu na problemy z gardłem naukowiec ograniczył się do poruszenia dwóch kwestii: treści na tablicy na byłym budynku szkoły w Borze/Budach, w którym znajdowała się karna kompania więźniarek KL Auschwitz i grobów więźniów KL Auschwitz na cmentarzu w Brzeszczach.

Po rozdaniu uczestnikom obiecanych książek, przy stolikach, gdzie dedykacje wpisywali dr Jacek Lachendro i Teresa Jankowska ustawiła się długa kolejka chętnych.

Organizatorami promocji książki „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” byli: Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”, Gmina Brzeszcze, Samorząd Osiedlowy nr 3 w Brzeszczach. Partner wydarzenia – OSP w Brzeszczach.

Promocja Książki w Brzeszczach
Promocja książki  pt. „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w Gminie Brzeszcze” w OSP w Brzeszczach. W pierwszym rzędzie (z lewej) dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, obok Teresa Jankowska ze Stowarzyszenia na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”.
Wykład dr. Jacka Lachendro.
Za chwilę książki trafią do rąk uczestników spotkania.
Rozdawanie książek.
Kolejka po dedykację i podpisywanie książek.
Kolejka po dedykację.
Podpisywanie książek.