W październiku, w ramach cyklu „Spotkanie z historią”, organizujemy w muzeum wydarzenie poświęcone fenomenowi ośrodka wczasowego „Bel-Ami”. Już dziś zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami z wypoczynku w Zakopanem.
„Można nie znać Zakopanego – „Bel-Ami” znamy jednak wszyscy” to hasło zamieszczone w 8. numerze „Oświęcimskiego Chemika” z 1962 r. przy okazji publikacji relacji z wakacyjnego pobytu w „pensjonacie pod zielonym dachem”. Przez wiele lat tysiące osób miały okazję odpoczywać w domu wczasowym należącym do Zakładów Chemicznych Oświęcim i rozbudowanym w 1968 r. Tam zawiązywały się znajomości i przyjaźnie. Wiele z nich trwa do dziś.
Dwa lata temu, dzięki pomocy mieszkanki Brzezinki Ireny Wacławczyk i życzliwości menedżer Anny Chrobak z Grupy Turystyczno-Hotelowej Bel-Ami, do zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafiły dwie kroniki i Zeszyt Pamiątkowy Pensjonatu „Bel-Ami” w Zakopanem. Pierwszy wpis w zeszycie pochodzi z 25 sierpnia 1964 r., ostatni w drugiej kronice z 13 grudnia 1995 r.. We wszystkich trzech tomach są ich dziesiątki. To najczęściej podziękowania dla personelu za bardzo dobre warunki pobytu, wyśmienitą obsługę i kuchnię. Wiele jest ozdobionych odręcznymi rysunkami zadowolonych wczasowiczów.
Chcemy, abyście podzielili się swoimi wspomnieniami z pobytu w „Bel-Ami”. Mogą one mieć formę pisemną, mogą to być fotografie czy nagrane komórką krótkie relacje. Prosimy o ich nadsyłanie pod adresem e-mail: belami@muzeumpamieci.pl
W e-mailu prosimy zamieścić następujące zdanie: „Wyrażam zgodę na wykorzystanie przesłanych przeze mnie materiałów przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w publikacjach poświęconych „Bel-Ami” oraz podczas organizacji wydarzenia pn. „Spotkanie z historią” poświęconego historii słynnego domu wczasowego. Oświadczam, że materiały są moją własnością i mam do nich wszelkie prawa”.