Znicze i wieńce na grobach bohaterów

Grób majora Piotra Szewczyka na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu

Partner wydarzeń:

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej po razy czwarty realizowało projekt „Pamiętamy”. W roku 2023 w jego ramach zostały zorganizowane warsztaty historyczne połączone z wykonywaniem przez uczniów wieńców pamięci.

Podstawowym celem projektu jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące podczas II wojny światowej pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz oraz upamiętnienie  bohaterów z ziemi oświęcimskiej i chrzanowskiej. Charakterystyczne znicze z plakietką i napisem „Pamiętamy” zapłonęły na ponad 70 grobach i w miejscach pamięci w: Oświęcimiu, Brzeszczach, Jawiszowicach, Przeciszowie, Zatorze, Zasolu, Kętach, Malcu, Osieku, Libiążu i Chrzanowie.

W minionych latach, w ramach realizacji projektu upamiętnieniu bohaterów towarzyszyły historyczne spacery po cmentarzach z przewodnikami oraz zajęcia w szkołach. W tym roku edukatorki muzealne również poprowadziły warsztaty.

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze uczniowie wzięli udział w warsztacie historycznym pt. „Cena pomocy”.

W jego trakcie poznali historię powstania obozu KL Auschwitz i obejrzeli relacje mieszkańców pomagających więźniom: Wandy Saternus, Stanisława Tomaszka i Janiny Hodór. Wykonali też pamiątkowe wieńce z gałęzi iglaków, szyszek i kasztanów. Złożyli je w ramach upamiętnienia m.in. na grobie dwóch nieznanych żołnierzy 6 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego poległych 2 września 1939 roku w walce z niemieckimi najeźdzcami – relacjonuje edukatorka muzealna Anita Bury.

Drugi warsztat w ramach projektu „Pamiętamy”, poświęcony działalności legendarnej aptekarki Marii Bobrzeckiej, zostanie przeprowadzony w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Brzeszczach. Tam również uczniowie będą wykonywać wieńce i złożą je w miejscach pamięci.

Organizację warsztatów wspiera Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA

Grób majora Piotra Szewczyka na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu
Grób majora Piotra Szewczyka na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.
Grób Janiny Kajtoch na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.
Grób rodziny Mydlarzy na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.
Grób rodziny Chałupników na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.
Symboliczne miejsce pochówku Alojzego Banasia i Bronisławy Kubistówny na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.
Grób Zofii i Stanisława Domasików na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu.
Grób Kazimierza Balona na cmentarzu w Bobrku.
Grób rodzinny Faltusów i Smreczyńskich na cmentarzu w Brzeszczach.
Grób Emilii i Jana Wawrzyczków na cmentarzu w Jawiszowicach.
Grób rodzinny Datoniów, Szpaków i Boroniów na cmentarzu w Chrzanowie.
Grób rodziny Haratów na cmentarzu w Libiążu.
Grób rodziny Wronów na cmentarzu w Kętach.
Grób rodziny Matlaków na cmentarzu w Przeciszowie.
Miejsce Pamięci na cmentarzu w Zatorze.
Uczestnicy warsztatów w Górze.