Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej po razy czwarty realizowało projekt „Pamiętamy”. W roku 2023 w jego ramach zostały zorganizowane warsztaty historyczne połączone z wykonywaniem przez uczniów wieńców pamięci.
Podstawowym celem projektu jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące podczas II wojny światowej pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz oraz upamiętnienie bohaterów z ziemi oświęcimskiej i chrzanowskiej. Charakterystyczne znicze z plakietką i napisem „Pamiętamy” zapłonęły na ponad 70 grobach i w miejscach pamięci w: Oświęcimiu, Brzeszczach, Jawiszowicach, Przeciszowie, Zatorze, Zasolu, Kętach, Malcu, Osieku, Libiążu i Chrzanowie.
W minionych latach, w ramach realizacji projektu upamiętnieniu bohaterów towarzyszyły historyczne spacery po cmentarzach z przewodnikami oraz zajęcia w szkołach. W tym roku edukatorki muzealne również poprowadziły warsztaty.
W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze uczniowie wzięli udział w warsztacie historycznym pt. „Cena pomocy”.
– W jego trakcie poznali historię powstania obozu KL Auschwitz i obejrzeli relacje mieszkańców pomagających więźniom: Wandy Saternus, Stanisława Tomaszka i Janiny Hodór. Wykonali też pamiątkowe wieńce z gałęzi iglaków, szyszek i kasztanów. Złożyli je w ramach upamiętnienia m.in. na grobie dwóch nieznanych żołnierzy 6 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego poległych 2 września 1939 roku w walce z niemieckimi najeźdzcami – relacjonuje edukatorka muzealna Anita Bury.
Drugi warsztat w ramach projektu „Pamiętamy”, poświęcony działalności legendarnej aptekarki Marii Bobrzeckiej, zostanie przeprowadzony w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Brzeszczach. Tam również uczniowie będą wykonywać wieńce i złożą je w miejscach pamięci.
Organizację warsztatów wspiera Partner Wydarzenia Tauron Dystrybucja S.A. realizujący program Bezpieczniki TAURONA
















