1 września oddajemy hołd naszym bohaterom

1 września 1939 r. niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata.W 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajmy hołd poległym, którym należy się szacunek i pamięć.

1 września 1939 roku o godzinie 4:40 bombowce Luftwaffe zaczęły bombardowanie Wielunia. Kilka minut później pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Transportowej na Westerplatte… Tak rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii świata. Był to początek blisko sześcioletniego piekła, które zgotowały hitlerowskie Niemcy i bolszewicka Rosja – Polsce, Polakom i innym narodom Europy jak i świata.

II wojna światowa – wydarzenie odległe w czasie, a jednak wciąż żywe w pamięci pokolenia, które było jej świadkiem. Dodajmy, że w ramach zbliżających się obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) włącza się w ogólnopolskie uroczystości. 16 września w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zostanie zorganizowana konferencja popularnonaukowa. Głównym tematem wydarzenia, będą zagadnienia związane z zaangażowaniem mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w walki na wielu frontach II wojny światowej w aspekcie historii Polski oraz historii lokalnej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji świadków tamtych dni – pana Mariana Domasika oraz pani Wandy Saternus, którzy wspominają 1 września 1939 roku…

II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.

© 2018-2019 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.