MAKSYMILIAN NIEZGODA

Maksymilian Niezgoda (ps. „Rampola”) urodził się w 1900 roku w Karwinie (obecnie Czechy). W czasach II RP był urzędnikiem Ministerstwa Skarbu. Najpierw pracował w Katowicach a potem w polskim Inspektoracie Ceł na obszar Wolnego Miasta Gdańska z siedzibą w Gdańsku.

Legitymacja Maksymiliana Niezgody, podreferendarza w Inspektoracie Ceł w Gdańsku
Legitymacja Maksymiliana Niezgody, podreferendarza w Inspektoracie Ceł w Gdańsku

Tuż przed wybuchem II wojny światowej jego placówka została ewakuowana. On sam trafił na tereny zajęte przez sowietów i szczęśliwie uniknął ich niewoli. W październiku 1939 roku, po klęsce Polski, dotarł do Oświęcimia – miasta, w którym wcześniej mieszkała jego żona wraz z rodzicami.
Wiosną roku 1940 współtworzył struktury konspiracyjnego ZWZ/AK i stanął na czele referatu wywiadu. Biegła znajomość języka niemieckiego stworzyła możliwość rozpoczęcia pracy w urzędzie gminnym w Brzezince. Dzięki temu zdobywano dodatkowe kartki żywnościowe. To z kolei pozwalało zaopatrywać więźniów KL Auschwitz w żywność.

Maksymilian Niezgoda
Maksymilian Niezgoda
Aresztowano go wraz z innymi konspiratorami 7 października 1942 roku skutkiem zdrady. Kilkanaście dni wcześniej dowiedział się o zagrożeniu. Miał nawet przygotowane fałszywe dokumenty, przydatne w ucieczce i ukrywaniu się. Nie skorzystał jednak z tej możliwości, bojąc się o to, że Niemcy będą mścić się na jego rodzinie. Został rozstrzelany przez Niemców wraz z innymi bojownikami ruchu oporu 25 stycznia 1943 roku na terenie KL Auschwitz.