65 lat temu zmarła Maria Bobrzecka

Facebook
Twitter
LinkedIn

27 sierpnia 1957 roku odeszła legendarna farmaceutka z Brzeszcz. Miała 63 lata. Maria Bobrzecka urodziła się w Tarnowie. Dzieciństwo i młodość spędziła w Krakowie, a po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim przeprowadziła się do Brzeszcz. Tu rozpoczęła pracę w aptece „Pod Aniołem Stróżem”. W 1927 roku została jej właścicielką.

Po utworzeniu przez Niemców KL Auschwitz od razu zaczęła pomagać więźniom. Działała w konspiracji. W strukturach PPS-u posługiwała się pseudonimem „Marta”. Współpracowała także z Batalionami Chłopskimi i Armią Krajową. Jako farmaceutka miała dostęp do tak potrzebnych więźniom leków, zdobywała je też nielegalnie. W aptece, w której podczas okupacji nadal pracowała był również punkt kontaktowy. Tu przekazywano grypsy z i do obozu.

Po zakończeniu wojny zaopatrywała w leki szpital PCK w Brzeszczach, do którego trafili oswobodzeni więźniowie KL Auschwitz. Nie sposób określić, jak wiele osób przeżyło obóz dzięki Marii Bobrzeckiej. Za działalność podczas wojny została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła w Krakowie, gdzie także została pochowana.

Tak w swojej książce pt. „W cieniu Auschwitz” wspomina ją działacz brzeszczańskiej konspiracji i kierownik przyobozowej organizacji podziemnej PPS Edward Hałoń ps. „Boruta”.  „Pani Maria, wówczas w wieku nieco ponad 40 lat, urocza, bardzo dobrze wychowana, delikatna, szczupła, zawsze chłodno opanowana, o cichej, powiedziałbym odwadze i gotowości do działania, zawsze jednak licząca się z ryzykiem. Kiedy np. przychodziłem do apteki po lekarstwa, wszystko było precyzyjnie przygotowane i spokojnie, bez cienia wzruszenia przekazywane. „Marta”, taki nosiła pseudonim, organizowała także sieć dostawców leków”.

Zachęcamy do obejrzenia wystąpienia pt. „Anioł stróż z apteki z Brzeszcz” dr. Agnieszki Rzepieli, dyrektor Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, poświęconego Marii Bobrzeckiej. O odważnej farmaceutce opowiadała podczas spotkania z mieszkańcami w Brzeszczach w lutym 2020 r.

Anioł stróż z apteki z Brzeszcz. Film w serwisie Youtube.

W Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znajduje się wiele pamiątek po Marii Bobrzeckiej, w tym część oryginalnego wyposażenia z jej brzeszczańskiej apteki. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto zwiedzić ekspozycję stałą poświęconą historii ziemi oświęcimskiej i jej mieszkańcom pomagającym z narażeniem życia więźniom obozu Auschwitz.

Muzeum z siedzibą przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu jest otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Zwiedzający mogą wypożyczyć audioprzewodniki w językach: polskim, angielskim lub niemieckim.

Dla turystów zmotoryzowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajduje się bezpłatny parking. Dla rowerzystów muzeum przygotowało stojaki dla jednośladów w miejscu z monitoringiem.

Maria Bobrzecka. Fot. Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej/Dar Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Brzeszczach.
1957 rok. Pogrzeb Marii Bobrzeckiej w Krakowie.
Fot. Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej/Dar prof. Leszka Koniecznego.
Fragment ekspozycji poświęconej farmaceutce Marii Bobrzeckiej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Fragment ekspozycji poświęconej farmaceutce Marii Bobrzeckiej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.