Zapraszamy na konferencję także w wersji online

Screen z YouTube

Do rozpoczęcia konferencji popularnonaukowej pn. „Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz” zostało kilka dni. Zainteresowanych, którzy nie mogą w niej uczestniczyć osobiście, zapraszamy na relację na żywo w internecie.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – organizator konferencji – otrzymało wiele pytań dotyczących możliwości udziału w niej za pośrednictwem łączy internetowych. Stąd decyzja o transmisji w sieci w czasie rzeczywistym. Wystąpienia naukowców i wspomnienia świadków historii będą dostępne w serwisie Youtube pod linkiem:

Konferencja rozpocznie się 5 września (poniedziałek) o godz. 10 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu.

PROGRAM

„Wojna a dziecko (1939-1954). Codzienność – moralitet – edukacja i wychowanie. Bilans i następstwa”

Prelegent: prof. Jacek Chrobaczyński, historyk, badacz dziejów II wojny światowej, wykładowca akademicki, współpracownik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, autor publikacji naukowych.

„Losy dzieci z KL Auschwitz oraz ich adopcje przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej”

Prelegent: Teresa Wontor-Cichy, pracownik naukowy Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz_Birkenau, autorka publikacji naukowych.

Wspomnienia świadków historii – dzieci Auschwitz, które przeżyły obóz.

• Lidia Maksymowicz, która została adoptowana przez rodzinę z Oświęcimia
  • Zdzisława Włodarczyk, która trafiła do KL Auschwitz z Powstania Warszawskiego
  • Pnina Segal, żydowska dziewczynka, która ocalała z Holokaustu (wideo)

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Starosty Oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego.

Konferencja jest organizowana w ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Plakat informujący o konferencji: „Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz”