Dwa merytoryczne wykłady i pełne emocji wspomnienia – podczas konferencji pn. „Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz” zorganizowanej przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej popłynęły łzy.
Dyrektor muzeum Dorota Mleczko witając gości podkreśliła, że to kolejna konferencja organizowana przez kierowaną przez nią placówkę, ale pierwsza w nowej muzealnej siedzibie przy ul. Kolbego 2 A w Oświęcimiu.
– W grupie więźniów, jak już wiemy, były też te najsłabsze osoby, czyli dzieci, które, niestety, doświadczały nie tylko traumy wojny, ale i traumy obozu – nawiązała do tematu konferencji. Przypomniała również, że bezinteresowna pomoc niesiona więźniom przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej trafiała do nich tak podczas funkcjonowania obozu KL Auschwitz jak i po jego oswobodzeniu.
Starosta Andrzej Skrzypiński, który był honorowym patronem konferencji w swoim wystąpieniu wspomniał o agresji Rosji na Ukrainę. Jak przypomniał, jeszcze nie tak dawno nikt nie przypuszczał, że konflikt zbrojny w środku Europy jest możliwy, jak wielu ekspertów się myliło.
– Zawsze w chwilach, gdy coś złego dzieje się na świecie, najbardziej wzruszającymi obrazami są te, które pokazują krzywdę dzieci – zaznaczył.
Jednym z takich dzieci była Zdzisława Włodarczyk. Urodziła się 21 sierpnia 1933 r. Przeżyła niemiecką okupację i obóz Auschwitz, gdzie została przywieziona 12 sierpnia 1944 r. ze stolicy po wybuchu Powstania Warszawskiego. Miała wówczas 11 lat.
Jej bardzo emocjonalna relacja, o tym, co działo się podczas wojny, powstania, później gdy została, jako dziecko uwięziona w Auschwitz, marszu śmierci i czasie po oswobodzeniu sprawiła, że wielu osobom po policzkach popłynęły łzy.
Wcześniej wykłady wygłosili prof. Jacek Chrobaczyński i Teresa Wontor-Cichy.
Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie uczestnicy mogli obejrzeć zarejestrowany fragment wywiadu z Pniną Segal a pochodzącego z kolekcji MHŻP Polin.
Ze względu na stan zdrowia nie udało się do Oświęcimia przyjechać Lidii Maksymowicz. Zapis wideo z jej relacją zamieszczamy poniżej.
Konferencja była transmitowana na żywo w internecie. Można ją obejrzeć w serwisie YouTube:









