Losy dzieci z KL Auschwitz po wojnie nieustannie wzruszają

Pamiątkowa fotografia po zakończeniu konferencji
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dwa merytoryczne wykłady i pełne emocji wspomnienia – podczas konferencji pn. „Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz” zorganizowanej przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej popłynęły łzy.

Dyrektor muzeum Dorota Mleczko witając gości podkreśliła, że to kolejna konferencja organizowana przez kierowaną przez nią placówkę, ale pierwsza w nowej muzealnej siedzibie przy ul. Kolbego 2 A w Oświęcimiu.

W grupie więźniów, jak już wiemy, były też te najsłabsze osoby, czyli dzieci, które, niestety, doświadczały nie tylko traumy wojny, ale i traumy obozu – nawiązała do tematu konferencji. Przypomniała również, że bezinteresowna pomoc niesiona więźniom przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej trafiała do nich tak podczas funkcjonowania obozu KL Auschwitz jak i po jego oswobodzeniu.

Starosta Andrzej Skrzypiński, który był honorowym patronem konferencji w swoim wystąpieniu wspomniał o agresji Rosji na Ukrainę. Jak przypomniał, jeszcze nie tak dawno nikt nie przypuszczał, że konflikt zbrojny w środku Europy jest możliwy, jak wielu ekspertów się myliło.

Zawsze w chwilach, gdy coś złego dzieje się na świecie, najbardziej wzruszającymi obrazami są te, które pokazują krzywdę dzieci – zaznaczył.

Jednym z takich dzieci była Zdzisława Włodarczyk. Urodziła się 21 sierpnia 1933 r. Przeżyła  niemiecką okupację i obóz Auschwitz, gdzie została przywieziona 12 sierpnia 1944 r. ze stolicy po wybuchu Powstania Warszawskiego. Miała wówczas 11 lat.

Jej bardzo emocjonalna relacja, o tym, co działo się podczas wojny, powstania, później gdy została, jako dziecko uwięziona w Auschwitz, marszu śmierci i czasie po oswobodzeniu sprawiła, że wielu osobom po policzkach popłynęły łzy.

Wcześniej wykłady wygłosili prof. Jacek Chrobaczyński i Teresa Wontor-Cichy.

Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie uczestnicy mogli obejrzeć zarejestrowany fragment wywiadu z Pniną Segal a pochodzącego z kolekcji MHŻP Polin.

Ze względu na stan zdrowia nie udało się do Oświęcimia przyjechać Lidii Maksymowicz. Zapis wideo z jej relacją zamieszczamy poniżej.

Konferencja była transmitowana na żywo w internecie. Można ją obejrzeć w serwisie YouTube:

Od lewej w pierwszym rzędzie: Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, członkini zarządu powiatu oświęcimskiego Teresa Jankowska, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
Rozpoczęcie konferencji. Kustosz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Zbigniew Mazur.
Uczestników konferencji wita dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko.
Wystąpienie starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego.
Wykład prof. Jacka Chrobaczyńskiego.
Wykład Teresy Wontor-Cichy.
Przerwa.
Relacja Zdzisławy Włodarczyk.
Relacja Zdzisławy Włodarczyk.
Pamiątkowa fotografia po zakończeniu konferencji. Stoją od lewej: dyrektor Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu ks. Mateusz Wójcik, członkini zarządu powiatu oświęcimskiego Teresa Jankowska, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko, autorka książki pt. „Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz” Helena Kubica, świadek historii Zdzisława Włodarczyk, prof. Jacek Chrobaczyński, historyk Teresa Wontor-Cichy, edukatorka muzealna w MPMZO Joanna Cebulska, prowadzący konferencję kustosz MPMZO Zbigniew Mazur