Muzeum zaprasza na kolejne projekcje „Kurierki”

Obraz w reżyserii Marka Luzara został zrealizowany w konwencji opowieści głównej bohaterki w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej współfinansowało tę produkcję.

Film o bohaterskiej kurierce „Wandzie” będzie we wrześniu bezpłatnie wyświetlany na seansach: otwartym dla wszystkich oraz dla szkół i grup zorganizowanych. Ponadto Dział Edukacji przygotował dla uczniów kreatywne warsztaty historyczne.

Dla widzów indywidualnych i grup

„Kurierka” przedstawia niezwykłą historię Władysławy Krystyny Rzepeckiej z d. Harat, podporucznik Armii Krajowej ps. „Wanda”. W 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz. Później pisząc swoje słynne raporty wykorzystał je Jan Karski.

Kadr z filmu „Kurierka” w reżyserii Marka Luzara.

Obraz w reżyserii Marka Luzara został zrealizowany w konwencji opowieści głównej bohaterki w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi.  Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej współfinansowało tę produkcję.

Bezpłatny seans dla wszystkich chętnych w siedzibie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu rozpocznie się 18 września (niedziela) o godz. 16.00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do 16 września. Tel.: 33 447 40 84, e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Plakat z filmu Kurierka.

Po wcześniejszym zgłoszeniu i ustaleniu terminu istnieje możliwość zorganizowania projekcji „Kurierki” dla grup powyżej 15 osób.

Uwaga. Film można obejrzeć także w angielskiej wersji językowej.

Dla szkół

Muzeum przygotowało specjalną ofertę dla klas ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oprócz uczestnictwa w bezpłatnych seansach „Kurierki”, uczniowie mogą po projekcji, po wcześniejszym zgłoszeniu, wziąć udział w warsztatach kreatywnych przygotowanych i prowadzonych przez specjalistki z muzealnego Działu Edukacji. Tematy warsztatów to:

– „Tajemnicza kurierka „Wanda”.

– „Brawurowa ucieczka” – warsztaty poświęcone ucieczce z KL Auschwitz Mieczysława Januszewskiego, Jana Komskiego, Bolesława Kuczbary i Niemca Ottona Kusela 29 grudnia 1942 roku.

Rezerwacje seansów dla szkół i zgłoszenia na warsztaty: tel.: 33 447 40 84, e-mail: edukacja@muzeumpamieci.pl

Nie tylko dla miłośników historii

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej z przyjemnością informuje, że w muzealnym sklepie na parterze muzealnego budynku jest do kupienia książka pt. „Kurierka. Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holocaust” autorstwa Stanisława Zasady – dziennikarza i reportera.

Witryna sklepu na parterze budynku muzeum.

Władysława Krystyna Rzepecka jest główną bohaterką tej książki. Jak czytamy w opisie zamieszczonym na okładce, „Stanisław Zasada w swojej książce odkrywa nieznany i pełny zagadek epizod II wojny światowej, który mógł odmienić jej przebieg. Ale też w niezwykle barwny i brawurowy sposób opowiada o ruchu oporu w najstraszliwszym z obozów koncentracyjnych oraz o ludziach, którzy próbowali nieść pomoc więźniom za drutami. W tym reportażu historie anonimowych dotąd bohaterów krzyżują się z losami legend z czasów wojny. Wszystkie okazują się tak samo ważne”.

Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holocaust.

Książka ma 336 stron. Kosztuje 20 zł.

Spacer po Oświęcimiu.

Także w muzealnym sklepie jest już dostępny album ze zdjęciami z kolekcji znanego oświęcimskiego kolekcjonera Tadeusza Firczyka pt. „Spacer po  Oświęcimiu”. Kosztuje 35 zł.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu do końca września jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. W poniedziałki – nieczynne. We wtorki zwiedzanie wystawy stałej jest bezpłatne dla indywidualnych zwiedzających. Na miejscu można wypożyczyć audioprzewodniki w językach: polskim, angielskim lub niemieckim.

Dla turystów zmotoryzowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajduje się bezpłatny parking. Dla rowerzystów muzeum przygotowało stojaki dla jednośladów w miejscu z monitoringiem.