Gwiazdy nad Oświęcimiem

Zdjęcie bombowca B-52
Facebook
Twitter
LinkedIn

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 9 września na sesję edukacyjną poświęconą amerykańskim nalotom na zakłady przemysłowe podczas II wojny światowej i niemieckiej obronie przeciwlotniczej.

Tę część wojennej historii związanej ze zbliżającym się końcem okupacji Oświęcimia i sąsiednich miejscowości współcześnie zna niewiele osób. Po niemieckich bateriach przeciwlotniczych rozmieszczonych wokół  zakładu IG Farben  zostało niewiele śladów. Nie inaczej jest z zachowanymi fragmentami amerykańskich samolotów, które zostały zestrzelone. Jeden z nich – połowa zbiornika na tlen z bombowca Boeinga B-17 Flying Fortress przerobiona na… wiadro do studni – od niedawna znajduje się w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Tę ciekawą pamiątkę można będzie zobaczyć na wystawie towarzyszącej sesji. Na ekspozycji znajdą się ponadto części bombowca B-17 o imieniu własnym „Święty Franciszek”, który 17 grudnia 1944 roku, strącony przez Niemców, rozbił się pod Wilamowicami. Zaprezentowany zostanie także oryginalny hełm używany przez amerykańskich lotników z Latających Fortec i inne nakrycia głowy. Z pewnością ciekawość wzbudzą również elementy pochodzące z wyposażenia niemieckiego działa przeciwlotniczego – Flaka. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Lucjana Siewiorka, Marcina Dziubka i Towarzystwa Miłośników Bielan oraz Mariana Kocemby.

Sesja rozpocznie się 9 września (czwartek) 2021 r. o godz. 10.00 w Sali Audiowizualnej im. Jana Klęczara w Internacie Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych przy ulicy Bema 4 w Oświęcimiu.

Pierwszy wykład pt. „Amerykańscy chłopcy i ich naloty na cele niemieckie w okupowanej Polsce” wygłosi dr hab. Krzysztof Mroczkowski, wicedyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Następnie zostanie zaprezentowany kilkunastominutowy film z fragmentami relacji ze zbiorów MPMZO, w którym mieszkańcy ziemi oświęcimskiej wspominają naloty alianckie na Oświęcim i funkcjonowanie niemieckiej obrony przeciwlotniczej.

Drugi wykład pt. „Amerykańskie bombardowania IG Farben w Oświęcimiu” przedstawi Marcin Dziubek, historyk i prezes Towarzystwa Miłośników Bielan.

Zakończenie sesji planowane jest na godz. 12.30.

Wtedy rozpoczną się warsztaty modelarskie dla młodzieży (planowany czas ok. 2 h), która będzie sklejać modele samolotów z okresu II wojny światowej. Zajęcia poprowadzą modelarze-specjaliści z Klubu Modelarskiego „Orzeł” z Przeciszowa.

Patronat honorowy nad sesją objął Marcin Niedziela Starosta Powiatu Oświęcimskiego.

Partnerem przedsięwzięcia jest Powiatowy Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.

Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej i  odbywać się będzie w formule stacjonarnej oraz online pod adresem: www.muzeumpamieci.pl

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego, zgłoszenia udziału w sesji i warsztatach organizatorzy przyjmują za pośrednictwem formularzy (linki poniżej) lub telefonicznie: 33/447-40-84.

Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia indywidualne uczestnictwa w sesji

https://docs.google.com/forms/d/1LwoYUPjLYSUD2G9zQApuw4PLw5cCatczxLx2OHOv53U/edit

Zgłoszenia uczestnictwa szkół

https://docs.google.com/forms/d/1EwFLlDjUhst4M_wklUCKaagyZZNQ_LpGbF-uCFHogu0/edit

Plakat "Gwiazdy nad Oświęcimiem"