Otwarcie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej planowane na kwiecień 2022 r.

Zdjęcie przedstawiające nową siedzibę Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Mamy nadzieję, że jeśli nie przeszkodzą nam ewentualne obostrzenia związane z pandemią Covid-19, to na przełomie roku znajdziemy się w docelowej siedzibie – zapowiada dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko. Od kwietnia przyszłego roku dla zwiedzających ma być dostępna wystawa stała.

Wewnątrz i na zewnątrz budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu trwają jeszcze prace remontowo-budowlane, które są na ukończeniu. Z daleka wzrok przyciąga odnowiona elewacja oraz dobudowana klatka schodowa z windą.

Rozpoczynają się także roboty związane z montażem wystawy stałej w odnowionym wnętrzu. W kolejnych tygodniach zostanie dostarczone i zamontowane wyposażenie biurowo-komputerowe w części administracyjnej muzeum.

Na klombach przy zapleczu parkingowym widać nowo posadzone kwiaty oraz ozdobne trawy. Firma ogrodnicza dalej zagospodarowuje przestrzeń wokół obiektu.

Przed budynkiem od strony ulicy Kolbego dodatkowo powstanie ścieżka edukacyjna dla dzieci z ośmioma aranżacjami przestrzennymi nawiązującymi do tematyki wystawy stałej. Nowo powstały taras przy zewnętrznej klatce schodowej będzie pełnił także funkcje sceny dla planowanych koncertów.

We wtorek postęp prac oglądali: wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu powiatu oświęcimskiego – Teresa Jankowska, Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak. Towarzyszyła im skarbnik powiatu Katarzyna Wanat. Wyremontowane pomieszczenia części wystawowej prezentowała dyrektor muzeum Dorota Mleczko. Opowiadała także o tym, jak będzie wyglądać wystawa stała i jakie są plany związane z działalnością muzeum po jego oddaniu zwiedzającym.

Otwarcie planujemy na kwiecień przyszłego roku ze względów historycznych. Mianowicie kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej – jak najbardziej związany z naszym statutem i naszą działalnością. Także w kwietniu, w czasie II wojny światowej, Niemcy przeprowadzili liczne wysiedlenia ludności z okolicznych miejscowości, ze strefy interesów KL Auschwitz – argumentowała dyrektor Dorota Mleczko.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest powiat oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

Remont siedziby Muzeum Pamięci