Lokalna społeczność pamięta o amerykańskim lotniku

Tablica z informacją o historii sierżanta Alvina J. Ellina
Facebook
Twitter
LinkedIn

17 grudnia 2022 r. mija 78 lat od śmierci sierżanta Alvina J. Ellina – członka załogi amerykańskiego bombowca B-17 „Św. Franciszek”. Zginął w wieku 19 lat. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Jawiszowicach.

Alvin urodził się 18 listopada 1925 roku w miejscowości Norton w stanie Wirginia (USA). Jego rodzicami byli Liliany Ellin (urodzona na Litwie) i Jakub Ellin (urodzony w Polsce).  

17 grudnia 1944 roku „latająca forteca” o numerze 42-32104 wyleciała z Włoch, by zbombardować zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej. Po uszkodzeniu bombowca przez niemieckie działa przeciwlotnicze 10 członków załogi wyskoczyło z B-17 na spadochronach. Samolot rozbił się koło Wilamowic. Alvin J. Ellin przed wylądowaniem został zastrzelony przez niemieckiego żandarma. Pozostali lotnicy przeżyli.

19 grudnia 1944 roku Amerykanina pochowano w bezimiennym grobie. 21 października 1945 roku ciało zostało ekshumowane i przeniesione do mogiły na cmentarzu w Jawiszowicach. Dwa lata później (18 października 1947 roku) doszło do kolejnej ekshumacji, tym razem z udziałem przedstawicieli amerykańskiej armii. W książce „Jawiszowice na starej fotografii” wydanej w 2019 roku na s. 69 znajdziemy fotografię z tego wydarzenia. Została opisana następująco: „Na zdjęciu ks. Władysław Tęcza, ks. Adam Gabryś wikary, delegacja żołnierzy amerykańskich 3 osoby oraz parafianie”.

Według wielu źródeł w 1947 roku ciało sierżanta miało być przeniesione z Jawiszowic na amerykański cmentarz w Ardenach (Belgia). Jeśli tak się stało, 19-latek po śmierci mógł być chowany cztery razy w czterech różnych miejscach w trzech krajach. Cztery razy, bowiem z informacji zamieszczonych na stronie www.uswarmemorials.org wynika, że ostatecznie Alvin J. Ellin spoczął na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Knoxville w stanie Tennessee.

W gminie Brzeszcze pamiętają o amerykańskim lotniku. Na symbolicznym grobie w Jawiszowicach płoną znicze, a w rocznicę śmierci na cmentarz przychodzą przedstawiciele lokalnej społeczności, by oddać hołd żołnierzowi poległemu niespełna pół roku przed zakończeniem II wojny światowej.

Symboliczny grób sierżanta Alvina J. Ellina na cmentarzu w Jawiszowicach. To w tym miejscu został pochowany w 1945 roku.
Tablica z informacją o historii sierżanta Alvina J. Ellina.