„Niedoskonałości ludzkiej natury” – konkurs plastyczny

Konkurs Igor Mitoraj
Facebook
Twitter
LinkedIn

W tym roku mija 80. rocznica urodzin oraz 10. rocznica śmierci pochodzącego z ziemi oświęcimskiej wybitnego artysty – Igora Mitoraja. Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. małopolskiego i śląskiego do udziału w konkursie plastycznym poświęconym temu międzynarodowej sławy twórcy.

Na zgłoszenia czekamy do 10 maja 2024 r. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu.
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Państwowym Liceum Sztuk Plastycznym im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej.

Patronat: prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk – Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Patronat honorowy: Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Konkurs towarzyszyć będzie organizowanemu przez muzeum wydarzeniu „Spotkanie z historią i twórczością Igora Mitoraja”, które rozpocznie się dnia 24 marca o godz. 16.00 w siedzibie MPMZO.

Do pobrania:
>> regulamin konkursu <<
>>karta zgłoszeniowa<<
>>RODO<<

***

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego.

Po wojnie matka wróciła z dzieckiem do kraju. Dzieciństwo i młodość Igor spędził w Grojcu niedaleko Oświęcimia. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Później wyjechał do Francji, by dalej studiować. Swoje pierwsze ważne rzeźby stworzył we Włoszech.

Znajduje się w gronie najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Najbardziej jest znany z monumentalnych rzeźb znajdujących się m.in. w Paryżu, Rzymie i Londynie. Od 2005 roku jedną z nich, „Eros bendato” („Eros spętany”), możemy podziwiać na Rynku Głównym w Krakowie.

Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu.