Nowe pamiątki trafiły do kolekcji MPMZO

Dokumenty, zdjęcia, pamiątki czy przedmioty codziennego użytku – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (MPMZO), które powstało kilkanaście miesięcy temu systematycznie powiększa swoją kolekcję. Jest to możliwe głównie dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy wzbogacają zbiory Muzeum. Tak też było w tym przypadku, kiedy to w październiku br. Państwo Dorota i Zygmunt Kornaś skontaktowali się z dyrekcją Muzeum w celu przekazania pamiątek po swoich przodkach, którzy w czasie II wojny światowej nieśli pomoc więźniom obozu KL Auschwitz-Birkenau. – To dla nas szczególny dzień i ważne wydarzenie, które mam nadzieję da asumpt do kolejnych takich spotkań z innymi osobami, które będą chciały podzielić się swoimi wspomnieniami. Wszystko po to, by udokumentować jak najlepiej ten bardzo ważny element naszej historii, do tej pory mało wyeksponowanej i podkreślanej – mówiła podczas oficjalnego spotkania Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum.

11 października br. w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu odbyło się spotkanie, podczas którego państwo Dorota i Zygmunt Kornaś ze Spytkowic przekazali cenne dokumenty i zdjęcia. – O funkcjonowaniu Muzeum dowiedziałem się niedawno i bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość, gdyż od jakiegoś czasu zbieram informacje o moich przodkach, którzy w czasie II wojny światowej pomagali więźniom obozu w Oświęcimiu. W domu mojej babki był punkt przerzutowy dla uciekinierów z niemieckiego obozu w Auschwitz – mówił Zygmunt Kornaś i dodał. – Zebrałem już pewne dokumenty, ale na tym nie poprzestaje. Chciałbym, aby było ich więcej, aby pamięć o ludziach z tamtych czasów nie zaginęła.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum, Dorota Mleczko każdy, kto posiada dokumenty po swoich przodkach, którzy podczas II wojny światowej pomagali, bardzo często bezimiennie, z ogromnym narażaniem swojego życia, ale również życia najbliższych, powinien czuć się w obowiązku podzielenia się pamiątkami i wspomnieniami. Wszystko po to, by pamięć została (zachowana), ale też po to, by edukować – nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też wszystkich Polaków, jak i ludzi z całego świata. – Chcemy przywrócić w historii, ludziom którzy nieśli pomoc, należytą rangę i miejsce oraz uhonorować, miejmy nadzieję w sposób jak najbardziej właściwy te osoby – zaznacza dyrektor MPMZO.

Muzeum jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, przedmiotami codziennego użytku, pamiętnikami. Otrzymane przedmioty zostaną w sposób należyty zabezpieczone, a później wyeksponowane w ekspozycji stałej w Muzeum. Dodajmy, że placówka Muzeum powstanie w budynku zwanym Lagerhausem, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem żywnościowym dla obozowej załogi SS.

Do wzbogacania i tworzenia kolekcji Muzeum zachęca również wicestarosta Jarosław Jurzak. – Jeżeli posiadacie Państwo w swoich archiwach domowych pamiątki rodzinne w postaci dokumentów, listów czy zdjęć z tamtego okresu, zachęcam aby się nimi dzielić, by mogli zobaczyć je inni mieszkańcy, by pamięć o bohaterach została zachowana dla przyszłych pokoleń – mówi Jarosław Jurzak.

Osoby które są zainteresowane przekazaniem pamiątek (lub podzieleniem się swoimi wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej) na rzecz Muzeum, zachęcamy do kontaktu telefonicznego, pod nr tel.: 334474084 lub przez email: biuro@www.muzeumpamieci.pl.