Za nami dwa intensywne dni w muzeum, które przebiegły pod hasłem „Historia łączy pokolenia. Spotkajmy się w muzeum”. Wydarzenia współorganizowane z Państwową Strażą Pożarną w Oświęcimiu odbyło się pod honorowym patronatem Pani Iwony Gibas – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego.
W piątek 6 października w muzealnych murach gościliśmy młodzież i dzieci w wieku przedszkolnym, które wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Młodzież z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach i z Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, miała okazję obejrzeć film „Kurierka” i pogłębić swoją wiedzę na temat niesienia pomocy, przez okoliczną ludność więźniom obozu Auschwitz w czasie II wojny światowej. Natomiast dzieci z niepublicznego przedszkola „Jedyneczka” w Oświęcimiu zapoznały się z bajką o złym kaktusie, który doświadcza przemiany uratowany przez rośliny, którym wcześniej szkodził. Następnie przedszkolaki przeszły na muzealną „ścieżkę superbohaterów”, gdzie dzieci poprzez zabawę na świeżym powietrzu poznały historię swoich rówieśników niosących pomoc w czasie wojny.
Sobota 7 października przebiegła pod znakiem straży pożarnej – odwiedzający muzeum mieli wyjątkową okazję obejrzenia wystawy poświęconej pożarnictwu, jak również na żywo i z bliska zobaczyć sprzęt, którym na co dzień posługują się strażacy.
Wydarzenie zapoczątkowała krótka przemowa dyrektor placówki – Pani Doroty Mleczko. Przywitała zgromadzonych gości i podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy. Następnie głos zabrał brygadier Ryszard Dudek – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, będącej współorganizatorem wydarzenia. Wyraził radość z możliwości zestawienia nowoczesnego oblicza straży pożarnej z historią i muzealnictwem, zachęcił do zapoznania się ze zgromadzonymi w muzeum przedmiotami ukazującymi historię pożarnictwa i z nowoczesnym sprzętem gaśniczym prezentowanym przez strażaków oświęcimskiej PSP przed budynkiem muzeum.
Nim przystąpiono do zwiedzania wystawy i prezentacji wozów bojowych głos zabrał Pan Marek Oleszycki, który wystąpił z prelekcją poświęconą zabytkowej kolekcji hełmów strażackich. Bogatą kolekcję hełmów udostępnił muzeum Pan Lucjan Siewiorek. Na jej przykładzie zebrani goście mogli zobaczyć różnorodność wyposażenia strażackiego na przestrzeni dziesięcioleci.
Na odwiedzających muzeum czekało w tym dniu mnóstwo atrakcji: Państwowa Straż Pożarna w Oświęcimiu zapewniła obecność dwóch wozów bojowych, możliwość skorzystania z przejażdżki quadem, namiot, w którym odbywał się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Malca pozwoliła spróbować sił w celowaniu strumieniem wody z ręcznie pompowanej sikawki, z czego chętnie korzystali najmłodsi uczestnicy sobotnich wydarzeń. Uwagę najmłodszych przykuwała też kolekcja przeszło czterdziestu miniaturowych wozów strażackich – resoraków, pochodzących ze zbiorów Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, zgromadzonych przez jego oddział – Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Historia straży w Malcu została przybliżona poprzez zaprezentowanie ewidencji strażaków przyjętych w poczet OSP Malec i jej kronik. Dokumenty uzupełniły zdjęcia z ważnych uroczystości strażackich na przestrzeni dziesięcioleci. Nie lada atrakcją była możliwość zobaczenia zabytkowego wozu strażackiego przeznaczonego pod zaprzęg konny i strażackiego Poloneza – oba pojazdy zaprezentowała OSP w Piotrowicach.
Goście muzeum mogli w tym dniu również wziąć udział w Rodzinnej grze terenowej i rozwiązać muzealny quiz pt. „Jak dobrze znasz wystawę MPMZO?”. Dla najmłodszych nasze edukatorki muzealne przygotowały warsztaty malowania na wodzie techniką EBRU i wykonywania brokatowych tatuaży.
Na zakończenie muzeum przygotowało koncert zespołu Gentlemen’s Harmonica, stanowiącego trio harmonijek ustnych. Zespół zaprezentował wyjątkowe umiejętności wykonując utwory między innymi: Chopina, Szostakowicza, Mozarta, ale również muzykę współczesną. Artyści w przerwach pomiędzy utworami przedstawiali ciekawostki i anegdoty związane z grą na harmonijce, podkreślając, że jednym z ich celów, jest propagowanie znajomości instrumentu. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony naszej publiczności.
Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tego wyjątkowego spotkania z historią pożarnictwa ziemi oświęcimskiej. Dziękujemy Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu za zaangażowanie i wystawienie wozów bojowych, Ochotniczej Straży Pożarnej Malec, za udostępnienie eksponatów na rzecz wystawy i za udział Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Malca, Ochotniczej Straży Pożarnej Piotrowice za wystawienie zabytkowych pojazdów, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie za udostępnienie zbiorów na rzecz wystawy, Panu Lucjanowi Siewiorkowi za udostępnienie kolekcji zabytkowych hełmów i Panu Markowi Oleszyckiemu za interesującą prelekcję.
A wszystkim, którzy uczestniczyli w naszych wydarzeniach dziękujemy za obecność i zainteresowanie naszym muzeum.