Trudny powrót do życia

Uczestnicy wernisażu zwiedzają wystawę przed budynkiem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Facebook
Twitter
LinkedIn

Niemal 200 osób uczestniczyło w otwarciu wystawy czasowej pt. „Dzieci z Indersdorf 1944-1948 – świadkowie i ofiary III Rzeszy” w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Szczególnym gościem była Zofia Karpuk – jedna z dziewczynek z ośrodka w Indersdorf. 

 – To dla mnie ogromny zaszczyt, że jesteście Państwo z nami – witała uczestników wernisażu dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko. Opowiedziała też, jak doszło do powstania wystawy. Ponad rok temu gościła w powiecie Dachau. Jednym z punktów pobytu była wizyta w miejscowości Markt Indersdorf, gdzie historyczka Anna Andlauer poprowadziła gości Trasą Pamięci. Tam też dyrektor MPMZO po raz pierwszy usłyszała o historii dzieci z Indersdorf. Wśród nich było wiele dzieci robotnic przymusowych z Polski.

Efekt dalszych, wielomiesięcznych prac trzech kuratorek: Doroty Mleczko, Anny Andlauer, dr Bernadetty Czech-Sailer oraz konsultantki merytorycznej dr Katarzyny Woniak i zespołu pracowników MPMZO można od poniedziałku oglądać przy wejściu do muzeum.

Na wystawę składają się 24 wielkoformatowe tablice z tekstami i niemal 100 zdjęciami, głównie z czasu funkcjonowania po wojnie w Indersdorf ośrodka dla dzieci – wojennych sierot.

Byliśmy wywiezieni z mamą – ja i brat – do Niemiec, do Bawarii, do gospodarzy – wspominała obecna na otwarciu wystawy świadek historii Zofia Karpuk (po mężu Ogłaza). Po śmierci matki z bratem Januszem trafiła do Indersdorf. Opowiadała zebranym o pobycie w ośrodku i dalszych powojennych losach. Oboje Indersdorf odwiedzili ponownie dopiero po 64 latach – w 2009 roku. 

Opowieści pani Zofii słuchali zaproszeni goście – wśród nich Konsul Generalny Niemiec  Holger Mahnicke, liczna delegacja z niemieckiego powiatu Dachau ze starostą Stefanem Löwlem  i towarzyszący jej zarząd partnerskiego powiatu oświęcimskiego ze starostą Andrzejem Skrzypińskim. Najliczniejszą grupą uczestników była młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

Na koniec spotkania zebrani obejrzeli krótki film dokumentalny Anny Andlauer pt. „Powrót do życia” poświęcony losom dzieci z Indersdorf.

Wystawa czasowa będzie czynna do końca czerwca 2024 roku. Dla zwiedzających jest dostępna bezpłatnie przy wejściu do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu. Ma angielską wersję językową. Dostęp do tłumaczenia można uzyskać po zeskanowaniu kodów QR umieszczonych na kolejnych planszach wystawy.

Tematyka robót przymusowych i ich konsekwencji była w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej poruszana miesiąc wcześniej – we wrześniu br. Wówczas muzeum zorganizowało konferencję popularnonaukową pt. „Robotnicy przymusowi – zapomniane ofiary III Rzeszy”. Wydarzenie było transmitowane na żywo, a jego zapis jest dostępny w internecie.

Uczestnicy wernisażu zwiedzają wystawę przed budynkiem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Uczestnicy wernisażu zwiedzają wystawę przed budynkiem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Uczestnicy wernisażu.
Spotkanie przed otwarciem wystawy poprowadziła edukatorka muzealna z MPMZO Joanna Cebulska (z prawej). Wystąpienia na język niemiecki tłumaczyła dr Bernadetta Czech-Sailer wspomagana przez Leszka Szustera.
Gości przywitała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Przy mikrofonie świadek historii Zofia Karpuk.
Zwiedzanie wystawy.
Zwiedzanie wystawy.
Kuratorki wystawy Anna Andlauer (pierwsza z lewej), dyrektor Dorota Mleczko (druga z lewej) i dr Bernadetta Czech-Sailer (pierwsza z prawej) z Zofią Karpuk.