Uczniowie podążyli Ścieżkami Pamięci

Konkurs ścieżki Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

W Piwnicy Artystycznej MDK w Oświęcimiu nagrody i wyróżnienia odebrali laureaci I Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Ścieżki Pamięci”. Konkurs pod patronatem starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli współorganizowały Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu i Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

O oprawę muzyczną zadbali Kamila Sibik i Janusz Majcherek –  nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury.

Teresa Jankowska, etatowa członkini zarządu powiatu, rozpoczynając spotkanie w Piwnicy Artystycznej w swej wypowiedzi nawiązała do pierwszego z wykonanych utworów.

Był kiedyś inny świat. Dla nas lata 1939-1945 to bardzo odległy czas, dla młodego pokolenia tym bardziej. Ale czyż nie jest też naszym wyzwaniem odkrywanie tego innego świata i szukanie pewnych analogii? Niedawno, podczas rozmowy, młodzi ludzie powiedzieli mi, że w czasach pandemii czują się jak w czasach wojny. Bo zostaliśmy zamknięci, bo nie wiemy, kiedy ta pandemia się skończy. Tak jak nasi dziadkowie, często w wieku dzieci też nie wiedzieli, kiedy skończy się wojna – stwierdziła.

Ktoś kiedy powiedział, że ten, kto nie pamięta historii, musi przeżyć ją na nowo. Nie chciejmy przeżywać tej historii, ale ją pamiętajmy. Pamiętajmy też, że w tych trudnych czasach zawsze była odrobinki słońca, zawsze były odrobinki uśmiechu. Wyszukujmy w każdej historii czegoś pozytywnego, czegoś co nas zachęci do rozwoju, do działania – zachęcała dyrektor MDK Alina Kwarciak.

Dyrektor MPMZO Dorota Mleczko dziękowała młodym ludziom za udział w konkursie i zaangażowanie.

Odkrywacie historię, odkrywacie ciekawe losy mieszkańców tego terenu. To jest niezwykle istotne, aby zachowywać pamięć, żeby dążyć do poczucia jedności z tymi ludźmi, którzy mieszkali tutaj przed nami – zaznaczyła.

Konkurs pn.  „Ścieżki pamięci”  skierowany był do uczniów szkół podstawowych ( klasy IV-VI, VII-VIII)  i ponadpodstawowych z powiatu oświęcimskiego. Jego celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży  lokalną historią.

Uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną pt. „Zapomniane historie” – ilustrującą miejsce, wydarzenie, postać lub jej historię i obejmować okres od 1939 do 1945 roku (czas II wojny światowej) na terenie ziemi oświęcimskiej.

W kategorii  literackiej mogli napisać pracę zatytułowaną „Nieznany bohater, którego znam”. Należało w niej przedstawić w sposób ciekawy historię osoby mieszkającej na ziemi oświęcimskiej, która w czasach II wojny światowej wykazała się odwagą i niosła pomoc potrzebującym.

W przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych tytuł dla pracy plastycznej brzmiał: „Różne oblicza pomocy w czasie II wojny na ziemi oświęcimskiej”, dla pracy literackiej:   „Nieznane historie ludzi niosących pomoc podczas II wojny światowej na ziemi oświęcimskiej”.

Kategoria szkoła podstawowa kl. IV-VI

Wyróżnienie: Tomasz Kurek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika  w Brzeszczach pod opieką Joanny Maruszy-Mondygrał

Kategoria szkoła podstawowa kl. VII-VIII

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Natalia Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Brzeszczach pod opieką Ireny Chrapek-Kurczab i Jolanty Hodur

III miejsce – Iwona Dębska ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Laskowej pod opieką Ewy Kozak

Wyróżnienie za pomysł wykonania – Emilia Kukla z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeszczach pod opieką Katarzyny Studenckiej

Szkoła ponadpodstawowa – nagród nie przyznano

Konkurs literacki

Kategoria szkoła podstawowa kl. IV-VI

I miejsce – Bartosz Wawręty ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zaborzu pod opieką Marty Jarosz

Kategoria szkoła podstawowa kl. VII-VIII

I miejsce – Emilia Stawowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika  w Brzeszczach pod opieką Jolanty Hodur

II miejsce – Karolina Mizia ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika  w Brzeszczach pod opieką Jolanty Hodur

III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienie: Weronika Borowczyk ze Szkoły Podstawowej im. A. Grottgera w Porębie Wielkiej pod opieką Elżbiety Kurkowskiej

Upominki za udział w konkursie otrzymali uczniowie:

Oliwia Ostafin ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeciszowie, Emilia Naglik ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika  w Brzeszczach, Daria Folga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeciszowie, Natalia Cholewka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu, Kacper Żydek ze Szkoły Podstawowej im. Pomnik Dzieci Więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince, Patryk Masłowski z Liceum Ogólnokształcącego w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, Marta Piotrowska z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu, Paweł Jurecki ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Grojcu, Izabela Folga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeciszowie.

Organizatorzy uhonorowali także nauczycieli-opiekunów:  Jolantę Hodur ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika  w Brzeszczach, Joannę Maruszę-Mondygrał  ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika  w Brzeszczach, Irenę Chrapek Kurczab  ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika  w Brzeszczach, Ewę Kozak ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Laskowej, Katarzynę Studencką  z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeszczach, Martę Jarosz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zaborzu, Elżbietę Kurkowską ze Szkoły Podstawowej im. A. Grottgera w Porębie Wielkiej, Katarzynę Siutaj ze Szkoły Podstawowej im. Pomnik Dzieci Więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince, Agnieszkę Cisowską ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeciszowie, Joannę Sałek ze  Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Grojcu, Bogusława Buczka z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu, Katarzynę Strycharską z Liceum Ogólnokształcącego w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, Beatę Janusik-Księżarczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.

Na zakończenie wydarzenia Joanna Cebulska, prowadząca z ramienia MPMZO spotkanie, zachęciła wszystkich obecnych do częstych odwiedzin niedawno uruchomionego przez Muzeum Pamięci portalu edukacyjnego, znajdującego się w internecie pod adresem:

www.edukacja.muzeumpamieci.pl

Zwycięzcom i nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach historycznych.

Uczestnicy spotkania podsumowującego konkurs

Od lewej: dyrektor MDK Alina Kwarciak, dyrektor MPMZO Dorota Mleczko, etatowa członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska

Kamila Sibik i Janusz Majcherek – nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury

Wręczanie nagród

Wręczanie nagród

Wręczanie nagród

Wręczanie nagród w konkursie

Wręczanie nagród

Wręczanie nagród w konkursie

Wręczanie nagród

Pamiątkowe wspólne zdjęcie

Pamiątkowe wspólne zdjęcie