W hołdzie bohaterskim nauczycielom – konferencja o tajnym nauczaniu w czasie okupacji

Dyrektor muzeum Dorota Mleczko wita zebranych gości
Facebook
Twitter
LinkedIn

18 września w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej odbyła się konferencja pt. „Tajne nauczanie na ziemi oświęcimskiej w czasie niemieckiej okupacji”. Spotkanie było okazją do refleksji nad bohaterską postawą nauczycieli i uczniów tamtych czasów oraz przypomnieniem, jak wielką wartość ma edukacja, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach historii.

Konferencja przyciągnęła szerokie grono uczestników. Wśród gości, którym tematyka tajnego nauczania jest szczególnie bliska  znaleźli się: II Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka, przedstawiciele środowiska nauczycielskiego oraz instytucji zajmujących się doskonaleniem nauczycieli. Obecna była także młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół nr 9 im. M. Dąbrowskiej w Kętach, gdzie co roku obchodzony jest Dzień Pamięci o nauczycielach z ziemi kęckiej, zamordowanych przez niemieckiego okupanta w ramach walki z polską inteligencją.

Dyrektor MPMZO, Dorota Mleczko, w krótkim wstępie zwróciła się do młodzieży, podkreślając szczególną rolę edukacji w kształtowaniu tożsamości narodowej. Następnie głos zabrała II Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka, która przypomniała o wychowawczej roli nauczycieli w budowaniu społeczeństwa oraz znaczeniu pielęgnowania pamięci historycznej.

W trakcie konferencji odbyły się trzy prelekcje. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński, który w swoim wykładzie pt. „Tajna szkoła w okupowanej Polsce 1939-1945” przedstawił szeroką perspektywę dotyczącą nauczania w czasach okupacji. Profesor skupił się głównie na terenach Generalnego Gubernatorstwa, wyjaśniając, jak doszło do powstania tajnego nauczania po zniszczeniu polskiego systemu edukacji przez okupanta. Podkreślił różnice w funkcjonowaniu tajnych szkół na wsiach i w miastach oraz zwrócił uwagę na wyjątkowość polskiego systemu edukacji podziemnej w skali światowej.

Drugą prelegentką była Anna Chowaniak, która wygłosiła referat pt. „Tajne nauczanie w Kętach i na obrzeżach miasta”. Podzieliła się wynikami swoich ponad dwudziestoletnich badań nad tym tematem, przybliżając obraz przedwojennego szkolnictwa w Kętach oraz jego funkcjonowanie w okresie okupacji. Dzięki pracy badawczej ustaliła, że w tajnym nauczaniu na terenie Kęt i okolic brało udział 64 nauczycieli oraz 358 uczniów. Prezentacja towarzysząca referatowi zawierała liczne fotografie nauczycieli, dokumenty szkolne z okresu konspiracji oraz materiały dydaktyczne przygotowane na potrzeby tajnego nauczania.

Ostatnie wystąpienie, poświęcone postaci Janiny Kajtoch, wygłosiła Maria Kramarczyk. Janina Kajtoch, nauczycielka zaangażowana w pomoc więźniom obozu Auschwitz, podczas wojny prowadziła tajne komplety w Babicach i Grojcu. Prelegentka przedstawiła szeroki obraz jej życia i działalności, akcentując wartości wyniesione z domu rodzinnego oraz zaangażowanie harcerskie i nauczycielskie. W trakcie wystąpienia uczestnicy mieli okazję wysłuchać krótkiej relacji byłego ucznia tajnych kompletów prowadzonych przez Janinę Kajtoch, Józefa Gryzełko, który był obecny na sali.

Wychodząc uczestnicy spotkania otrzymywali w prezencie publikację „Dzieje oświęcimskiego szkolnictwa podstawowego” autorstwa Barbary Rokowskiej, w której można odnaleźć także fragmenty dotyczące tajnego nauczania. Książki zostały przekazane przez Wydział Oświaty w Urzędzie Miasta Oświęcimia.  

Serdecznie dziękujemy prelegentom za cenne wystąpienia oraz gościom muzeum za liczne przybycie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez nasze muzeum. Informacje o nich już niebawem będą dostępne na naszej stronie internetowej.

Kustosz MPMZO Zbigniew Mazur wprowadza zebranych w tematykę konferencji
Goście muzeum przed rozpoczęciem konferencji
Dyrektor muzeum Dorota Mleczko wita zebranych gości
Przy mikrofonie II Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka
Wykład prof. dr hab. Jacka Chrobaczyńskiego
Przy mikrofonie prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński
Wystąpienie Anny Chowaniak
Przy mikrofonie Anna Chowaniak
Prelekcja Marii Kramarczyk
Przy mikrofonie Maria Kramarczyk
Józefa Gryzełko opowiada o  tajnych kompletach prowadzonych przez Janinę Kajtoch
Uczestnicy spotkania otrzymywali w prezencie publikację „Dzieje oświęcimskiego szkolnictwa podstawowego”
Wpis profesora Chrobaczyńskiego do księgi pamiątkowej.
Uczestnicy spotkania otrzymywali w prezencie publikację „Dzieje oświęcimskiego szkolnictwa podstawowego”
Podziękowania i rozmowy z prelegentami po zakończeniu konferencji
Wpis do księgi pamiątkowej