Wielka podróż zwykłych ludzi

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pełna gości sala Wiejskiego Domu Kultury w Osieku potwierdziła, że decyzja Andrzeja Kacorzyka o napisaniu książki wypełnionej rodzinnymi historiami była decyzją słuszną. Wydawcą jest Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Andrzej Kacorzyk to osoba dobrze znana na ziemi oświęcimskiej i poza jej granicami. Jest wicedyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jego aktywność zawodowa ściśle wiąże się z historią. Jak się okazuje, na kartach tyle co wydanej książki pt. „Wielka podróż zwykłych ludzi” również opowiada historie, tylko bardzo ściśle związane ze swoją rodziną. 

We wstępie dzieli się refleksją na temat tego, jak wielki wpływ na jego życie miał ojciec – Marian.  „Marian żył w czasie wyjątkowym. Wychował się w patriotycznym i patriarchalnym domu na wsi w międzywojennej Polsce. Wybuchła wojna, a on nie cierpiał broni, pistoletów i mundurów. Najlepsze młode lata przeżył jednak jako żołnierz AK. Chciał kierować się ideałami, a PRL wymuszał kompromisy. Doczekał i cieszył się z wolności 1989 roku, choć jego sukcesy i osiągnięcia przypadły na lata realnego socjalizmu. Jego aktywność społeczna zakończyła się wraz z końcem Polski Ludowej” – czytamy na pierwszych kartach książki. Jej niewątpliwą i ogromną wartością, obok przywoływanych losów rodzin Kacorzyków, Klęczarów, Koziołów czy Płonków, jest mnóstwo fotografii pochodzących z rodzinnych archiwów.

Spotkanie promujące książkę przyciągnęło do sali osieckiego domu kultury mnóstwo osób. Poprowadziła je Jadwiga Pinderska-Lech – na co dzień kierująca działem wydawniczym PMA-B. Wśród uczestników znaleźli się m.in. starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i członkini zarządu powiatu oświęcimskiego Teresa Jankowska. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – wydawcę „Wielkiej podróży zwykłych ludzi” – reprezentowała dyrektor Dorota Mleczko i pracownicy tej instytucji.

Książkę autorstwa Andrzeja Kacorzyka można było kupić na miejscu, a potem od razu ustawić się w kolejce po dedykację od autora. 

W rozdziale X i ostatnim promowanego w Osieku wydawnictwa znajdziemy Alfabet Mariana, a w nim m.in.. takie hasła jak: alfons, hrabia von Duppenstein, Ika, lupulinka. Ich rozwinięcia świadczą o dużym poziomie poczucia humoru Mariana Kacorzyka i również jego syna – Andrzeja. 

Książka „Wielka podróż zwykłych ludzi” jest dostępna w muzealnym sklepie na parterze Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Autor książki pt. „Wielka podróż zwykłych ludzi” Andrzej Kacorzyk i współprowadząca spotkanie Jadwiga Pinderska-Lech.
Uczestnicy spotkania.
Uczestnicy spotkania.
Sala ośrodka kultury w Osieku. Na ekranie okładka promowanej książki.
Podpisywanie książek.
Czas na pamiątkowe zdjęcia.