Ołtarz przesunął się o kilka metrów

Na zdjęciu amerykańskie bombowce Consolidated B-24 Liberator, takie jak 13 września 1944 roku bombardowały IG Farben Fot. United States Air Force, Domena publiczna, Wikimedia Commons

13 września 2022 roku mija 78 lat od jednego z najbardziej znanych amerykańskich bombardowań niemieckiego zakładu IG Farben. W jego trakcie doszło do wydarzenia, które przeszło do historii jako cud w Oświęcimiu.

Jak dwa lata temu, w relacji dla Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, opowiadał salezjanin ks. Aleksander Karkoszka, w roku 1944 i 1945 Oświęcim był często bombardowany. Zaznaczył, że dużo bomb spadało na cmentarz parafialny, bo w pobliżu znajdował się niemiecki skład z amunicją.

Nasz schron był pod zamkiem. Albo uciekaliśmy do piwnic – mówił.

– W 1944 roku jak były naloty na zakłady, to się bałem. Raz nalot zastał mnie w mieście, to pamiętam, że schroniłem się pod zamkiem. Wtenczas zbombardowali u salezjan kino tylko dla Niemców – opowiadał Marian Domasik w innej relacji zarejestrowanej przez MPMZO. Zapamiętał, że siła uderzeń bomb była ogromna. Ziemia się trzęsła, a on myślał, że za chwilę zawali się schron, w którym się znajdował.

13 września 1944 roku amerykańskie bombowce B-24 Liberator w osłonie samolotów myśliwskich wystartowały z lotnisk we Włoszech. Ich celem były: zakład IG Farben, Blachownia i Zdzieszowice. Jak podaje Janusz Wróbel w swojej książce „Niemieckie ciężkie baterie przeciwlotnicze wokół Oświęcimia 1944-1945”, bombardowanie IG Farben zaczęło się o godz. 11.17 i trwało pięć minut. W tym czasie bombowce zrzuciły ponad 235 ton bomb. Część z nich spadła bliżej lub dalej od IG Farben, w tym jedna na kino, które na terenie Zakładu Salezjańskiego tyle co urządzili sobie Niemcy. Obiekt uległ zniszczeniu. Kościołowi stojącemu w pobliżu nic się nie stało, tylko ołtarz główny przesunął się o kilka metrów. Mieszkańcy, którzy po bombardowaniu przyszli oglądać zniszczenia od razu zaczęli mówić o cudzie i widocznym znaku działania Opatrzności Bożej.

Na zdjęciu amerykańskie bombowce Consolidated B-24 Liberator, takie jak 13 września 1944 roku bombardowały IG Farben. Fot. United States Air Force, Domena publiczna, Wikimedia Commons