Bliżej bohaterów – niezwykła historia rodziny Dusików

Wanda Dusik
Facebook
Twitter
LinkedIn

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza 27 kwietnia o godz. 17.30 na spotkanie z Michałem Jarnotem pt. „Historia rodziny Dusików z Łęk-Zasola”.

Dusikowie zajmują szczególne miejsce wśród osób zaangażowanych w pomoc więźniom KL Auschwitz. W Łękach-Zasolu, w budynku z restauracją i sklepem Dusików podczas okupacji  znajdował się punkt kontaktowy, w którym spotykali się konspiratorzy i byli ukrywani uciekinierzy z Auschwitz. Dzięki Julianowi, jego żonie Katarzynie i córce Wandzie do więźniów trafiały także: żywność, leki i grypsy. W działalność podziemną zaangażowany był również Franciszek Dusik – syn Antoniego, brata Juliana.   

W okupacyjnej historii rodziny Dusików pojawiają się m.in. tak ważne postacie działające w ruchu oporu jak np.: Kazek Jędrzejowski ps. „Maniek” (stracony przez Niemców w KL Birkenau 26.05.1944 r.; nie skończył 20 lat), Jan Wawrzyczek ps. „Danuta” – dowódca oddziału AK „Sosienki” (przeżył wojnę, zmarł 30.09.2000 r.) czy Kostek Jagiełło ps. „Bezzębny” (zginął w walce z Niemcami 27.10.1944 r; miał 28 lat).

Za pomoc więźniom najwyższą cenę spośród Dusików zapłacił Julian. Po aresztowaniu trafił do KL Auschwitz, potem do KL Mauthausen, gdzie zginął 15 marca 1945 r.. Niemcy aresztowali również Wandę (została uwięziona w Mysłowicach, później wywieziona do obozu w Schörgenhub) i Franciszka (osadzony w KL Auschwitz). Mimo wielu przesłuchań i bicia oboje nikogo nie wydali. Wanda i Franciszek przeżyli wojnę.

O losach rodziny Dusików podczas spotkania w muzeum opowie Michał Jarnot. Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracuje w Bielsku-Białej w oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach, zajmuje się również popularyzacją historii w publikacjach i podczas spotkań z miłośnikami historii. Wspomniana wyżej bohaterska Wanda Dusik (po mężu Kurdziel) to jego babcia. 

Spotkanie z Michałem Jarnotem pt. „Historia rodziny Dusików z Łęk-Zasola” rozpocznie się 27 kwietnia 2023 r. (czwartek) o godz. 17.30 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Wstęp bezpłatny.