Historyczny projekt edukacyjny w plenerze

Młodzież w trakcie realizacji projektu edukacyjnego w Brzeszczach.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Poobozowa łaźnia w Brzeszczach i budynek byłego przedszkola w Borze, w którym Niemcy podczas wojny umieścili karną kompanię kobiet z KL Auschwitz – były celem wizyt młodych ludzi z gminy Brzeszcze.

Historyczny spacer został zorganizowany w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Znając cenę ryzyka…”. W jego trakcie uczniowie mogli zobaczyć, w jakich warunkach żyli więźniowie. Obejrzeli również wiele zachowanych przedmiotów z czasów niemieckiej okupacji.

– Uczestnicy projektu po raz pierwszy na własne oczy zobaczyli dziecięcy więźniarski pasiak, a właściwie jego fragment, co wywarło na nich ogromne wrażenie i dodatkowo rozbudziło historyczną ciekawość – zauważyła Jolanta Hodur, nauczycielka realizująca to edukacyjne przedsięwzięcie wspólnie z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Kolejne zajęcia uczestników projektu były skoncentrowane na znaczeniu słowa – bohater. Po refleksjach wywołanych warsztatami w terenie młodzież pracowała nad definiowaniem słów kluczowych, potrzebnych do interpretacji przygotowanych w tym celu krótkich wypowiedzi brzeszczan niosących pomoc potrzebującym. Następnie młodzi ludzie, pracując w grupach, interpretowali te wypowiedzi, a potem prezentowali swoje przemyślenia. Zajęcia zakończyła dyskusja odnosząca się do tytułu spotkania.[/vc_column_text]