Pamiątki po bohaterskiej mieszkance Przecieszyna w Muzeum Pamięci

Przekazanie pamiątek na rzecz Muzeum Pamięci

Cenne fotografie, dokumenty i przedmioty codziennego użytku związane z Heleną Płotnicką oraz jej rodziną trafiły do  zbiorów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Umowę przekazania podpisały w Przecieszynie wnuczka p. Heleny – Krystyna Rybak i dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.

Helena Płotnicka, mieszkanka Przecieszyna, była w czasie wojny konspiratorką. Pomagała więźniom niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Przekazywała im leki i żywność oraz korespondencję. Po aresztowaniu za działalność pomocową sama trafiła do obozu, gdzie dostała numer 65492. Zmarła tam na tyfus plamisty 17 marca 1944 r.

– Zespół przekazanych obiektów buduje nam obraz osoby pani Heleny, jej niezwykłych dokonań i bezinteresownego zaangażowania. W dzisiejszych czasach narastającego zobojętnienia na drugiego człowieka takie postawy należy pokazywać i mocno eksponować – podkreśliła dyrektor MPMZO Dorota Mleczko.

Wśród fotografii, które znalazły się w Muzeum Pamięci jest jeden z najbardziej znanych, utrwalonych wizerunków Heleny Płotnickiej. Na zdjęciu tym pozuje z inną konspiratorką, także pomagającą więźniom, Władysławą Kożusznik.

Wkrótce placówka wzbogaci się o kolejne cenne materiały związane z postacią Heleny Płotnickiej.

Osoby które chciałyby przekazać pamiątki lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 33 447 40 84 lub za pomocą e-maila: biuro@www.muzeumpamieci.pl

Przekazanie pamiątek na rzecz Muzeum PamięciFot. Protokół przekazania pamiątek związanych z Heleną Płotnicką podpisują dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (z lewej) i wnuczka p. Heleny – Krystyna Rybak