75 lat od oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia

Mija 75 lat od oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. 27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy przekroczyli granice miasta i bramy niemieckiego obozu.

Wyzwolenia doczekało tylko ok. 7 tysięcy więźniów – mężczyzn, kobiet i dzieci. Ponad 50 tysięcy uwięzionych Niemcy wyprowadzili z KL Auschwitz i podobozów w kolumnach ewakuacyjnych kilka dni wcześniej.

Główne uroczystości związane z rocznicowymi obchodami odbędą się 27 stycznia 2020 roku przy Bramie Śmierci byłego KL Birkenau.

Wykorzystane w materiale filmowym  zdjęcia pochodzą z zasobów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wśród nich znajdują się fotografie stanowiące własność p. Łukasza Szymańskiego,  p.Tadeusza Firczyka i p. Ewy Stawowczyk.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_video link=”https://youtu.be/f5ZGJGrH0Mw”]

Informacja!

3 lipca (niedziela) o godz. 17.00 w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej rozpocznie się koncert pn. „Muzycznie Historycznie – Polscy Tenorzy”.

Dlatego w tym dniu muzeum będzie czynne do godz. 17.00. Ostatnie wejście w celu zwiedzenia wystawy – godz. 16.00.