75 lat od oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia

Mija 75 lat od oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. 27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy przekroczyli granice miasta i bramy niemieckiego obozu.

Wyzwolenia doczekało tylko ok. 7 tysięcy więźniów – mężczyzn, kobiet i dzieci. Ponad 50 tysięcy uwięzionych Niemcy wyprowadzili z KL Auschwitz i podobozów w kolumnach ewakuacyjnych kilka dni wcześniej.

Główne uroczystości związane z rocznicowymi obchodami odbędą się 27 stycznia 2020 roku przy Bramie Śmierci byłego KL Birkenau.

Wykorzystane w materiale filmowym  zdjęcia pochodzą z zasobów Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wśród nich znajdują się fotografie stanowiące własność p. Łukasza Szymańskiego,  p.Tadeusza Firczyka i p. Ewy Stawowczyk.

© 2018-2020 Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.