Magia Igora Mitoraja jest wokół nas

Spotkanie poświęcone Igorowi Mitorajowi
Facebook
Twitter
LinkedIn

Pełna sala uczestników, dużo ciekawych informacji o Mistrzu i trochę śmiechu – tak wyglądało „Spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem” zorganizowane przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w 79. rocznicę jego urodzin – 26 marca 2023 r. 

Spotkanie to było szczególne, bo tylko w jego trakcie można było zobaczyć, eksponowany z okazji rocznicy, obraz Mistrza pt. „Głowa” znajdujący się w zbiorach muzeum i nie prezentowany na co dzień. Na co dzień można za to w MPMZO oglądać rzeźbę pn. ”Asklepios” będącą jednym z ważnych obiektów na wystawie stałej. 

 – Nasza instytucja, czyli Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, ma za zadanie przywracać i pielęgnować pamięć o wybitnych mieszkańcach tego terenu. Dlatego postanowiliśmy zorganizować dziś to spotkanie, które w naszym zamierzeniu jest preludium do kolejnych wielu wydarzeń w kolejnym roku. Będziemy wtedy świętować 80. rocznicę urodzin Igora Mitoraja – mówiła witając gości dyrektor muzeum Dorota Mleczko. Wśród nich znaleźli się członkowie rodziny wybitnego twórcy.

Później sylwetkę twórcy, który wychował się w Grojcu koło Oświęcimia przybliżyła prof. Joanna Kubicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Chwilę po rozpoczęciu prelekcji wraz z dyrektor muzeum odsłoniła obraz przed publicznością.

Igor Mitoraj jest przede wszystkim znany z monumentalnych rzeźb wyeksponowanych w przestrzeni m.in.: Krakowa, Rzymu, Paryża, Lozanny. Jak podkreśliła prof. Kubicz, swoją drogę artystyczną zaczynał od zupełnie innych form artystycznego wyrazu m.in. od grafiki i malarstwa. Fascynacja rzeźbą przyszła później wraz z wyjazdem twórcy do Włoch.

Gdy profesor na koniec zaprosiła zabranych do podzielenia się refleksjami, okazało się, że wiele osób podziwiała rzeźby Igora Mitoraja w różnych miejscach w Polsce i w Europie, że wiele osób go znało, wreszcie że w posiadaniu uczestników spotkania znajduje się wiele przedmiotów związanych z Mistrzem, np. plakat z jego autografem, zdjęcia z wernisażu, wejściówka na wystawę. Publiczność wybuchnęła śmiechem, gdy jeden z mężczyzn zdradził, że zna panią, która dzieło autorstwa Mitoraja trzyma w… piwnicy.

W podsumowaniu dyrektor Dorota Mleczko powiedziała, że „Asklepios” i „Głowa” to nie jedyne dzieła Mistrza w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Co jeszcze znajduje się w magazynie? Tego nie zdradziła, tylko zapowiedziała niespodziankę w przyszłym roku.

Za chwilę rozpocznie się „Spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem”.
Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko wita uczestników spotkania.
Moment odsłonięcia obrazu autorstwa Igora Mitoraja pt. „Głowa”.
O życiu i twórczości Igora Mitoraja opowiadała prof. ASP w Krakowie Joanna Kubicz
Spotkanie w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prowadziła edukatorka muzealna Anita Bury.
Prof. Joanna Kubicz zachęcała uczestników spotkania do dzielenia się wspomnieniami związanymi z Igorem Mitorajem.