Minęło 78 lat od wyzwolenia Oświęcimia i KL Auschwitz

Minęło 78 lat od wyzwolenia Oświęcimia i KL Auschwitz
Facebook
Twitter
LinkedIn

27 stycznia 2023 roku przedstawiciele Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej uczestniczyli w uroczystych obchodach rocznicy oswobodzenia miasta i niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Przed południem delegacja muzeum – dyrektor Dorota Mleczko i Aleksandra Bibrzycka – wzięła udział, wraz z delegacjami zagranicznymi, przedstawicielami samorządów, instytucji i organizacji społecznych w miejskich obchodach rocznicy wyzwolenia miasta i obozu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w centrum Oświęcimia. Później dyrektor Dorota Mleczko uczestniczyła w uroczystościach z udziałem Ocalałych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. 

Jedną z Ocalałych, która zebranym w tzw. Saunie opowiadała o nieludzkich warunkach życia w KL Auschwitz i dniu oswobodzenia była Zdzisława Włodarczyk (z domu Bogdaszewska). Miała 11 lat, gdy w sierpniu 1944 roku, po wybuchu Powstania Warszawskiego, została z rodzicami i bratem przywieziona do obozu z Warszawy. W swoim wystąpieniu nawiązała do aktualnych wydarzeń.

Z przerażeniem słucham wiadomości ze strony wschodniej, że tam jest wojna. Wojska rosyjskie, które nas tu wyzwoliły prowadzą wojnę tam na Ukrainie. Dlaczego? Dlaczego taka polityka jest? – pytała Zdzisława Włodarczyk.

Kończy się na naszych oczach, jednoznacznie, okres, który nazywaliśmy powojennością. Powojenność wyglądała inaczej na wschodzie, a inaczej na zachodzie Europy. Ale z jednej i z drugiej strony klamrą zwierającą naszą myśl i tożsamość była nadrzędność świadomości powojenności. I oto dziś to wszystko mija. Na nowo w Europie masowo giną niewinni ludzie. Rosja nie mogąc zagarnąć Ukrainy postanowiła ją zniszczyć. Codziennie to widzimy. Nawet teraz, stojąc tutaj. Trudno więc tu dziś stać -powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Uroczystości zakończyły się modlitwami i złożeniem zniczy przy ruinach komory gazowej i krematorium IV.

27 stycznia, od 2005 roku, jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uchwaliło go Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Przy okazji rocznicy zachęcamy do zapoznania się z multimedialnym materiałem przygotowanym przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. O ostatnich godzinach niemieckiej okupacji i wejściu żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku opowiadają w nim mieszkańcy: Chełmka, Kęt, Brzeszcz, Głębowic, Grodziska, Poręby Wielkiej, Przeciszowa, Osieka, Dworów, Starych Stawów, Oświęcimia i Polanki Wielkiej.

Strona dostępna jest tutaj

27 stycznia 1945
Minęło 78 lat od wyzwolenia Oświęcimia i KL Auschwitz
Minęło 78 lat od wyzwolenia Oświęcimia i KL Auschwitz