Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy z 6 marca 2018 r. – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Data święta nie jest przypadkowa, 24 marca 1944r. w Markowej (woj. podkarpackie) Niemcy zamordowali całą rodzinę Ulmów  wraz z Żydami, którzy się u nich ukrywali.

Na terenie ziemi oświęcimskiej również znajdziemy przykłady takiej pomocy. Pragniemy dzisiaj przedstawić nieznaną historię dwóch mieszkanek Zatora- Władysławy Ochwat Wrażeń i Marii Hajdo Wieliczko, które z narażeniem własnego życia, pomogły dziewczynce żydowskiej narodowości – Noemi Berter. Pierwsza  z nich w ubiegłym roku została uhonorowana medalem i dyplomem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”.

Zaangażowanie ludności z terenu ziemi oświęcimskiej w pomoc więźniom  KL Auschwitz- Birkenau było ogromne. Dzięki publikacji pt. „Ludzie dobrej woli” pod red. Henryka Świebockiego został przedstawiony wykaz 1200 osób z tego obszaru, które pomagały więźniom przez cały czas istnienia obozu, jak i po jego likwidacji. Lista nazwisk nie została zamknięta. W relacjach mieszkańców ziemi oświęcimskiej można usłyszeć, że pomagali wszystkim potrzebującym więźniom bez względu na narodowość- ważny był człowiek.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1585032591652{padding-top: 5% !important;padding-bottom: 5% !important;}”][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/1loOSeEdRik”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1351″ img_size=”full” alignment=”center”]