Nie tylko wystawa. Opowieści polskich muzealników o edukacji i współpracy

Kadr z filmu dokumentalnego przygotowanego przez Muzeum Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

Głównym celem i ideą funkcjonowania Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest  upamiętnienie mieszkańców tego terenu, którzy w czasie II wojny światowej mocno angażowali się w pomoc więźniom pobliskiego obozu Auschwitz – mówi w filmie poświęconym działalności i planom rozwoju instytucji jej dyrektor Dorota Mleczko.

Produkcja powstała z inicjatywy Fundacji Kultura i Miejsce. Fundacja ta realizuje polsko-ukraiński projekt pod nazwą „Miasto dobrze opowiedziane”. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znalazło się wśród instytucji kultury zaproszonych do współpracy.

Film pokazuje muzeum i jego działalność w szczególnym momencie – w organizacji. Wtedy, gdy pracownicy instytucji cały czas intensywnie pracują nad wystawą stałą, pozyskują nowe obiekty do muzealnych zbiorów i dokumentują relacje świadków. Jednocześnie trwa modernizacja budynku tzw. Lagerhausu, w którym docelowo znajdzie się wystawa stała i siedziba MPMZO.

Bardzo ważne jest to, co dzieje się jeszcze w trakcie, kiedy muzeum powstaje, czyli wiele działań, które aktywizują mieszkańców. Szczególnie nam zależy na młodym pokoleniu. No i misja muzeum. Bardzo się cieszę, że wiele projektów już funkcjonuje angażując nauczycieli, młodzież, rodziny – podkreśla członkini zarządu powiatu oświęcimskiego Teresa Jankowska.

W filmie znalazły się także informacje o prowadzonych przez Muzeum Pamięci działaniach edukacyjnych i realizacji bardzo ważnego projektu, jakim jest portal edukacyjny. Na początku były warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Po przeprowadzeniu wielu z nich edukatorki z MPMZO Joanna Cebulska i Anita Bury uznały, że należy  rozbudować muzealną stronę internetową o dodatkowe treści edukacyjne.

Zrodził się pomysł stworzenia platformy edukacyjnej, która jest dedykowana wszystkim, generalnie od lat trzech do stu trzech. Każdy może wejść na naszą platformę, klikając adres edukacja.muzeumpamieci.pl – opowiada Anita Bury.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Nie tylko wystawa. Opowieści małopolskich muzealników o edukacji i współpracy”.