Niezwykłe spotkanie ze świadkiem historii – Józefą Handzlik

Józefa Handzlik podczas otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej 25 kwietnia 2022 roku opowiadała o swoich przeżyciach podczas niemieckiej okupacji
Facebook
Twitter
LinkedIn

100 lat temu w Brzezince urodziła się Józefa Hatłas (po mężu Handzlik). Była jedną z wielu odważnych osób pomagających więźniom KL Auschwitz. 28 lutego w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie można na żywo posłuchać Jej opowieści o tym, co przeżyła ponad 80 lat temu. Powodem organizacji spotkania jest chęć wspólnego świętowania muzeum z panią Józefą tak pięknego jubileuszu.

Józefa Handzlik urodziła się 16 lutego 1923 roku w Brzezince. Podczas niemieckiej okupacji wraz z rodzicami i rodzeństwem znalazła się wśród tysięcy ludzi wysiedlonych ze wsi ze względu na planowaną rozbudowę KL Auschwitz. 

Przeszliśmy bardzo dużo w tamtym czasie. 500 numerów w Brzezince było. To jest sporo. I w jednym dniu zostali wysiedleni. Ja ciągle widzę swoją mamusię, jak jedzie dorożką, bo dostała zawału. Tatuś furmanką woził to, co mogli zabrać – opowiadała 25 kwietnia 2022 roku podczas uroczystego otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W 1941 roku rozpoczęła pracę w sklepie Baty znajdującym się w Rynku w Oświęcimiu. Była tam zatrudniona również Zofia Szewczyk (później po mężu Zużałek) – siostra majora Piotra Szewczyka. Pani Józefa otoczyła opieką swoją koleżankę z pracy – Irenę Bubec, którą Niemcy osadzili w KL Auschwitz za sprzedaż butów rodzinie żydowskiej. Dostarczała jej lekarstwa za pośrednictwem cywilnych robotników pracujących na terenie obozu. Z czasem pomocą zostali objęci inni więźniowie. 

Józefa Hatłas współpracowała również z legendarną Heleną Stupką. Helena Stupka podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, potem w Armii Krajowej. Używała pseudonimu „Jadźka”. Po zbudowaniu przez Niemców obozu Auschwitz zaangażowała się w pomoc więźniom. Organizowała żywność oraz przekazywała grypsy. Kierowała także Komitetem Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Oświęcimskiego. Pomogła wielu uciekinierom z KL Auschwitz, m.in. Augustowi Kowalczykowi. Uczestniczyła także w przygotowaniach do innych ucieczek. 

W wydanym przez MPMZO kalendarzu na 2023 rok fotografia i biogram pani Józefy znajdują się na karcie z miesiącem kwietniem.

Spotkanie ze świadkiem historii – Józefą Handzlik rozpocznie się 28 lutego 2023 r. o godz. 12 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Spotkanie jest organizowane w formule otwartej (bez konieczności zapisu, udział bezpłatny.

Józefa Handzlik podczas otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej 25 kwietnia 2022 roku opowiadała o swoich przeżyciach podczas niemieckiej okupacji.
Karta z kalendarza na 2023 rok z fotografią i biogramem Józefy Hatłas (po mężu Handzlik) wydanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej