Noc Muzeów z fotografią i teatrem cieni już za nami.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

Tegoroczna Noc Muzeów była niezapomnianym wydarzeniem, pełnym atrakcji dla miłośników historii i fotografii. W tym roku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zorganizowało szeroką gamę aktywności, które przyciągnęły setki zwiedzających.

Jednym z punktów programu cieszących się dużym zainteresowaniem były warsztaty robienia zdjęć techniką mokrego kolodionu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tą XIX-wieczną metodą fotografowania, która wymagała precyzyjnej pracy z chemikaliami i specjalistycznym sprzętem. Warsztaty prowadził doświadczony fotograf – Mirosław Miranowicz, który krok po kroku wyjaśniał proces tworzenia unikalnych, artystycznych zdjęć na szklanych płytkach. Było to wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło uczestnikom przenieść się w czasie i poczuć magię dawnej fotografii. 

Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa aparatów fotograficznych ze zbiorów Piotra Tarczyńskiego i Mirosława Miranowicza, która cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych gości. Ekspozycja obejmowała bogaty zbiór aparatów, od modeli z początków XX wieku po nowoczesne, cyfrowe lustrzanki. Zwiedzający mogli zobaczyć, jak rozwijała się technologia fotograficzna na przestrzeni lat i jak zmieniały się trendy w tej dziedzinie. 

Drugą z wystaw czasowych prezentowanych w trakcie Nocy Muzeów była wystawa pt. „Twarze pomocy”, ukazująca portrety mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy udzielili nam wywiadów zarejestrowanych za pomocą kamery wideo. W swoich wypowiedziach przywoływali osobiste przeżycia jak i historie rodzinne oraz losy lokalnej społeczności. W trakcie powstawania ekspozycji stałej muzeum nie mogliśmy umieścić wszystkich nagranych relacji świadków historii, dlatego też tą wystawą chcieliśmy im podziękować za wkład w tworzenie zasobów naszego muzeum.

Dla rodzin z dziećmi i miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowano grę terenową, która zabierała uczestników w podróż po muzealnej „Ścieżce Superbohaterów”. Gra wymagała rozwiązania serii zagadek związanych z historią dzieci niosących pomoc w czasie II wojny światowej.

Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty edukacyjne. Dzieci obejrzały bajkę „Brat i siostra – bajka o pomaganiu”. Dowiedziały się dlaczego warto pomagać i że dobro wraca. W trakcie warsztatów dzieci własnoręcznie ozdobiły zaczerpnięte z bajki magiczne kubki i talerzyki. Dla chętnych była możliwość wykonania magnesów z niezapominajką, będącą jednym z symboli naszego muzeum. Wykonane przedmioty uczestnicy warsztatów mogli zachować na pamiątkę uczestnictwa w Nocy Muzeów.

W programie wydarzenia znalazł się również quiz muzealny, który testował wiedzę uczestników na temat muzealnej ekspozycji i historii ludzi o których opowiada. Była to doskonała okazja do zapoznania się z wystawą, sprawdzenia swojej dociekliwości i zdobycia ciekawych nagród. 

Każdy z odwiedzających muzeum w tym dniu miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia techniką natychmiastową w Objazdowym Zakładzie Fotograficznym. Było to szczególnie popularne wśród rodzin i przyjaciół, którzy chcieli zabrać ze sobą pamiątkę z tego wyjątkowego wieczoru.

Noc Muzeów była również doskonałą okazją aby wręczyć nagrody uczestnikom konkursu pt. „Tajemnicza kurierka Wanda”. Konkurs plastyczny skierowany był do dzieci i młodzieży, a jego celem było stworzenie komiksu inspirowanego historią Wandy – Władysławy Krystyny Rzepeckiej z domu Harat – tytułowej „Kurierki”. Spośród prac, które napłynęły w czasie rozdania nagród zostały wyróżnione trzy:

Nagrodę główną w konkursie otrzymała Emilia Krawczyk, lat 12 ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Grojcu.

Wyróżnienia otrzymały Dżasmina Pietruszka, lat 13 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu i Milena Rąba, lat 13 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie i gratulujemy wyróżnionym!

Główną atrakcją tego wyjątkowego wieczoru był spektakl teatru cieni w wykonaniu Teatru Figur z Krakowa. Artyści przygotowali unikatowe widowisko poruszające historię rodziny Kuligów z Poręby Wielkiej. Rodzina za pomoc zbiegłemu więźniowi z Auschwitz Janowi Nowaczkowi zapłaciła najwyższą cenę – cenę życia ojca Wawrzyńca Kuliga. Przejmująca opowieść, ukazana w ruchomych obrazach światła i cienia, w połączeniu z trzymającą w napięciu muzyką i narracją, zrobiła ogromne wrażenie na widzach. 

Noc Muzeów 2024, pełna wrażeń i niezapomnianych chwil, już za nami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, miłe rozmowy i czynny udział w wydarzeniach. 

Do zobaczenia za rok!

Uczestniczki gry terenowej przy drzewie pamięci.
Muzealni wolontariusze w trakcie gry terenowej.
W trakcie warsztatów edukacyjnych powstały piękne prace.
Objazdowy Zakład Fotograficzny wykonywał zdjęcia techniką natychmiastową.
Wystawa aparatów fotograficznych.
Warsztaty fotografii kolodionowej.
Warsztaty fotografii kolodionowej.
Wystawa „Twarze pamięci”.
Zwiedzanie wystawy stałej.
Zwiedzanie wystawy stałej.
Zwiedzanie wystawy stałej.
Rozwiązywanie quizu.
Rozwiązywanie quizu.
Sprawdzanie rozwiązanych quizów.
Artyści Teatru Figur z Krakowa przed spektaklem.
W trakcie spektaklu.
W trakcie spektaklu.