O lekarzu, który kochał historię

Autorki wystawy poświęconej doktorowi Fryderykowi Ružiczce. Od lewej: Magdalena Zachara, Ewa Koczurkiewicz i Bogusława Smreczyńska.

W galerii „Szklana” Regionalnego Ośrodka Kultury w Zatorze została zorganizowana wystawa poświęcona doktorowi Fryderykowi Ružiczce.

Ekspozycję oraz 16-stronicowy, bogato ilustrowany katalog przygotowały panie z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej: Bogusława Smreczyńska, Ewa Koczurkiewicz i Magdalena Zachara. Na wystawie można było obejrzeć przedmioty należące do znanego w Zatorze lekarza, powiększenia fotografii i dokumentów związanych z Fryderykiem Ružiczką.

O pochodzącym z Czech lekarzu i jego związkach z zatorszczyzną opowiedziała zebranym w galerii prezes TMZZ Bogusława Smreczyńska. Przypomniała, że m.in. z inicjatywy Fryderyka Ružiczki w Zatorze powstały: kort tenisowy, teatr amatorski, Koło Miłośników Historii Zatora i Muzeum Miejskie, a on sam z pasją gromadził materiały historyczne.

Wystawa została przygotowana jako druga w ramach realizacji projektu historycznego „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej w I połowie XX w.” Pierwszą w kwietniu zaprezentowały nauczycielki z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach.

Projekt historyczny skierowany do nauczycieli, pracowników instytucji kultury, świetlic, bibliotek oraz lokalnych stowarzyszeń zajmujących tematyką historyczną w powiecie oświęcimskim realizuje Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z Powiatem Oświęcimskim i Gminą Oświęcim. Celem jest stworzenie cyklu wystaw prezentujących losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej.

Podsumowanie projektu nastąpi w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu w czerwcu br. Ekspozycje powstałe w ramach projektu MPMZO będzie sukcesywnie udostępniać w formie wystaw czasowych na terenie muzeum.