Muzeum otwarte dla wszystkich

Otwarcie Muzeum Pamięci
Facebook
Twitter
LinkedIn

Sala konferencyjna pełna gości, spotkanie z miłośnikiem historii Tadeuszem Firczykiem i fotograficzne albumy w prezencie dla wszystkich zwiedzających pierwszego dnia wystawę stałą – tak 1 maja wyglądało otwarcie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

– To dla mnie wyjątkowy dzień. Dzień spotkania z państwem – mieszkańcami tego terenu, dzięki którym mogło powstać to muzeum – powiedziała dyrektor MPMZO Dorota Mleczko witając uczestników inauguracyjnego spotkania. Podkreśliła, że zaangażowanie mieszkańców ziemi oświęcimskiej w pomoc więźniom KL Auschwitz było ogromne, choć wiedza na ten temat nie była i nie jest powszechnie znana. Dzięki nowej ekspozycji ma się to zmienić.  

Teresa Jankowska, członkini zarządu powiatu oświęcimskiego przypomniała, że choć oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej nastąpiło 25 kwietnia, to 1 maja jest pierwszym dniem, w którym wystawę mogą zwiedzać mieszkańcy.

– To muzeum, które mówi o wielowiekowej historii ziemi oświęcimskiej. Muzeum, które mówi o teraźniejszości i będzie mówiło również o przyszłości. To muzeum, w którym bardzo ważne są wartości takie jak: otwartość, solidarność, pomoc. To miejsce nietuzinkowe na mapie Polski ale i świata. Może żyć dzięki państwu – dziękowała zebranym Teresa Jankowska.

Otwarcie muzeum dla mieszkańców i turystów było połączone z promocją albumu pt. „Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka”. Po rozmowie przeprowadzonej przez pracownika muzeum Piotra Hertiga z Tadeuszem Firczykiem – znanym oświęcimskim kolekcjonerem i miłośnikiem historii – do pana Tadeusza ustawiła się długa kolejka uczestników spotkania chcących uzyskać autorskie dedykacje w podarowanych przez muzeum albumach. W tej dwujęzycznej publikacji (w j. polskim i j. angielskim) znalazły się 122 zdjęcia wykonane w Oświęcimiu w ciągu minionych 140 lat. Każdy z 10 rozdziałów posiada historyczne wprowadzenie oraz plan miejsca, któremu jest poświęcony.

Wielu z gości przybyłych na otwarcie od razu wypożyczyło audioprzewodniki i postanowiło dokładnie poznać wszystkie trzy poziomy ekspozycji. Inni z kolei wykorzystali okazję, by obejrzeć wstępnie muzealne przestrzenie. Zapowiedzieli, że na zwiedzanie przyjadą ponownie.  Z pewnością najmłodszych zainteresuje przygotowana specjalnie dla nich edukacyjna Ścieżka Superbohaterów znajdująca się na zewnątrz budynku.

Wizyta w muzeum to także obecnie okazja do zobaczenia dwóch wystaw czasowych – „Twarze pomocy” (poświęcona osobom niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz)  i „Historia powstania Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej” – zlokalizowanych przed wejściem głównym. 

14 maja zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w Nocy Muzeów organizowanej po raz pierwszy w nowej siedzibie MPMZO. Wiodącą atrakcją będzie mapping – wielkoformatowa projekcja multimedialna, dla której za ekran posłuży… budynek muzeum.

Z kolei na czerwiec zaplanowana jest premiera niezwykłego filmu animowanego w reżyserii Marka Luzara pt. „Kurierka”. Opowiada on o tajnej misji Władysławy Rzepeckiej, która jako 17-letnia dziewczyna dostarczyła Janowi Karskiemu dokumenty wykradzione przez więźniów z KL Auschwitz. 

Wiadomości praktyczne dotyczące zwiedzania

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znajduje się w budynku przy ul. Kolbego 2 A w Oświęcimiu.

Wystawę stałą w muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli (w poniedziałki nieczynne) w godz. 10.00-18.00. Do końca czerwca wstęp jest bezpłatny. 

Bezpośrednio przy budynku muzeum znajduje się bezpłatny parking dla samochodów. Rowerzyści mogą zostawić jednoślady na stojakach dla rowerów. 

Rezerwacja wejścia na stronie internetowej daje gwarancję wstępu bez oczekiwania w kolejce. O rezerwację prosimy szczególnie grupy wycieczkowe.

Adres strony: bilety.muzeumpamieci.pl

***

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest powiat oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Misją muzeum jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy, jaką nieśli więźniom KL Auschwitz podczas II wojny światowej.